Stefano CERIONI: "Chcem, aby sa ruský tím stal štandardom pre svet"

Mimosezónnou senzáciou v šerme bol prechod hlavného trénera Talianskeho tímu Stefana Cerioniho na pozíciu generálneho riaditeľa Ruských fleuretových tímov. Na otázky ohľadom jeho plánov v novej funkcii, metód práce a mnoho ďalších vecí, odpovedal redaktorovi webstránky rusfencing.ru.

Počas stretnutia pán Cerioni nečakal na otázky. Vedel, o čom sa bude diskutovať, a začal hovoriť sám: začiatok našej práce sa vydaril dobre aj u mužského, a aj u ženského tímu. A to ma robí šťastným, ale to je stále len začiatok, a nemyslím, že to bude trvať večne. Som spokojný s tým, ako prebieha práca. Všetci ruskí športovci a športovkyne, s ktorými som sa stretol, sú veľmi motivovaní. Snažíme sa rozvíjať tie najlepšie vlastnosti týchto chalanov a dievčat a predovšetkým vštepiť im myslenie víťaza. Už teraz to prináša výsledky, ale musíme pracovať tak dlho, aby výsledky, ktoré sa už objavujú neboli krátkodobé, ale dlhodobé.

  • Senior Cherioni v posledných rokoch, sú talianski fleuretisti jasným lídrom v tejto zbrani v oboch kategóriách u mužov i u žien. Rusi tiež, aspoň vo fleurete žien, na veľmi stabilnom druhom mieste. V dôsledku toho môže účel vašej roboty byť len jeden - aby sa ruský fleuret stal najsilnejším na svete. Ako budete riešiť tento problém?
    "Samozrejme, že viem, že som prišiel do tímu s obrovskou šermiarskou tradíciou. Ruskí šermiari vždy predstavovali vynikajúcu techniku, a to je zásluha vašich trénerov. Hoci sa snažíme doplniť veľmi technickým ruským šermiarom tie triky, ktoré sme vyvinuli v talianskom tíme, si myslím, že najdôležitejšie je, aby sme do hlavy ruských šermiarov a šermiarok vštepili mentalitu víťazov. Ženské a mužské tímy Talianska – sú veľmi silné. Pracoval som štyri roky u žien a osemu mužov. Samozrejme, že som vynakladal maximálne úsilie, aby sa stali najlepšími na svete. Teraz je predo mnou nový cieľ - dobehnúť a predbehnúť ich. A tiež vložím do toho maximálne úsilie.. Som si istý, že to dokážeme urobiť, ale samozrejme, bude to nejaký čas trvať. Príležitosti k rastu ruských šermiarov nie sú zďaleka vyčerpané. Samozrejme, pri tréningu ruských tímov budeme čerpať zo skúseností z Talianska, ale to neznamená, že nebudeme venovať pozornosť aj tímom iných krajín. Sila tímov na fleuretovej mape sveta sa neustále mení. Ostatné tímy tiež rastú, doháňajú lídra. Teraz je ním Taliansko - pretože je to krajina, ktorá v posledných rokoch, ukázala najlepšie výsledky. Dúfam, že v budúcnosti sa stane referenčným bodom pre všetky tímy ruský národný tím.
  • Čo Vás priviedlo k možnosti prijať prácu s ruským tímom?
    V Taliansku sme za štyri roky práce s mužským a ženským tímom dosiahli veľa. Samozrejme ,mal som možnosť pokračovať v práci doma, ale ja som chcel skúsiť niečo nové, riešiť nové problémy. V Rusku to možné je, a myslím si , že môžem pomôcť dostať sa ruskému tímu na ďalšiu úroveň. Chcem povedať, že som veľmi rád, ako sa k novej forme práce stavajú chlapci a dievčatá. Všetko, čo sa snažím uplatňovať vo výcviku prevádzajú šermiari a šermiarky s maximálnym úsilím. Trénujú nehladiac na čas, šerm im prináša radosť. Viac si nemôžem želať.
  • Ako si vykladali Váš odchod v Taliansku?
    Vodcovia šermiarskej federácia Talianska neboli nadšený z môjho odchodu. Ale pochopili dôvody, ktoré ma viedli k zmene zamestnanie. Pokiaľ ide o šermiarov, vždy som s nimi mal dobrý vzťah. Vždy som sa snažil im pomáhať na planši a aj mimo telocvične. Samozrejme, časť môjho srdca, mojej duši navždy zostane v mojej rodnej krajine s mojím teraz už bývalým tímom. Rozhodnutie opustiť talianský tím bolo veľmi ťažké. Taliansku hymnu - moju hymnu, potom, čo talianske fleuretistky vyhrali súťaž družstiev v Petrohrade som počúval s veľkým nadšením. Ale aspoň tak bolo príjemné počúvať, po súťaži jednotlivkýň na počesť víťazstva Inny Deriglazovej ruskú národnú hymnu. Ja, ako profesionál, v súčasnosti premýšľam o mojom novom tíme, aj keď stále ostanem Talianom.
  • Mimochodom, Inna Deriglazová po prehre vo finále tímovej súťaže vzal vinu na seba...
    - a to je úplne zle! Víťazom i porazeným je vždy tím! Tím - to nie sú len šermiari, sme ním mi všetci - šermiari, tréneri a odborníci. Spoločne tvoríme bojovú jednotku. Takže nikdy nebudete počuť odo mňa žiadne obvinenia niektorých športovcov. Rovnako ako by som nikdy nepovedal, že sme vyhrali tímovú súťaž kvôli niekomu.
  • Aký je váš vzťah s ruskými odborníkmi, s ktorými budete pracovať?
    Pracujeme veľmi dobre. Máme nové nápady, ktoré je potrebné implementovať do praxe. A výsledky, ktoré ukazujeme by mali slúžiť ako impulz, aby nám pomohli pohybovať sa rovnakým smerom. Som presvedčený, že naše spoločné úsilie bude mať prospech aj pre mňa aj pre ruských trénerov, a celému nášmu športu.
  • Aké je vaše hodnotenie výsledku našich družstiev zo svetového pohára "Fleuret Petrohradu?"
    V turnaji jednotlivcov vo fleurete žien, kde prvé dve miesta patrili Inne Deriglazovej a Larisse Korobeinikovej, je to rozhodne triumf. V súťaži družstiev, ruské fleuretistky dokázali, že sú veľmi dobrými šermiarkami. Prišli sme do finále ľahko, ale vo finále sme prehrali z olympijskými víťazkami - talianským tímom. Naším cieľom je dostať na ich úroveň a vysporiadať sa s nimi ako so seberovnými. Vo fleurete mužov som spokojný s výkonom Arthura Ahmathuzina. On vyhral v La Coruna, a po krátkej dobe bol znovu na pódiu v Petrohrade. Napriek tomu musím povedať, že od ostatných športovcov som čakal viac. Sú schopní urobiť lepšie výsledky, majú potenciál. Možno, že boli ovplyvnený tým, že sa súťaž konala v Rusku. Pracujeme. Je možné, že v niektorých momentoch sa ešte nie všetko vydarí. V každom zápase sú kľúčové momenty, kedy musíte splniť úlohy ak chcete vyhrať. Ak sa vám to nedarí, potom je veľmi ťažké vyhrávať. Na tomto, budeme tiež pracovať.
  • Ste spokojní s tým, ako ruský šermiari a šermiarky plnia vaše úlohy?
    som veľmi potešený s tým, ako sledujú moje odporúčania, a to nielen na súťažiach. Ruskí šermiari sa snažia pracovať na maximume,čo nemôžem neoceniť.
  • Pokiaľ ide o dievčatá, je zrejmé, že cieľ môže byť len jeden - boj s tímom Talianska o prvé miesto, a aké sú bezprostredné úlohy, ktoré ste nastavili pre tím mužov?
    Začali sme sezónu, na siedmom mieste svetového rebríčku. Preto bolo prvou úlohou snažiť sa dostať vyššie v klasifikácii, aby sa zabránilo predčasnému stretnutiu s prvým, alebo druhým tímov na svete. Podarilo sa nám to, teraz sme na piatom mieste. Naším novým cieľom je dostať sa do prvej štyrky. A potom sa budeme učiť dostávať sa do finále a vyhrávať.
  • Budete stále žiť v Moskve?
    Áno, samozrejme. Budeme pracovať veľmi tvrdo, niekedy dokonca cez víkendy, ale k tomu je potrebné žiť tam, kde pracujete. Pre mňa je veľmi dôležité, aby boli dosiahnuté výsledky.
  • Nemrznete v našej krajine?
    Nie, mal som čas si na to zvyknúť, na viac, už skoro začína jar, a sneh bude preč.
  • Pán Cerioni, môžem len poďakovať vám a vášmu asistentovi a tlmočníkovi pre rozhovor Julii a prajem Vám veľa úspechov vo Vašej práci s ruskými šermiarmi.
    Vďaka !

Začiatok tímovej práce Stefana Cherioniho v Rusku, ocenil vedúci tréner Ruského národného tímu Ilgar Mamedov takto: „Teraz športovcov nevyženieš zo šermiarne. Oni majú záujem, chcú pracovať. A práca nikdy nevyjde nadarmo!“

Článok prevzatý zo stránky Ruského šermiarskeho zväzu "www.rusfencing.ru"