Majstrovstvá Európy kadetov a juniorov 2020 v Poreči

Na Majstrovstvá Európy kadetov a juniorov v Poreči sa z nášho klubu kvalifikovalo až 7 pretekárov a pretekárok. Vo fleuret kadetov to bola štvorica muškatierov - Arpád FAZEKAS, Leopold KUCHTA, Bendegúz GYÖRGY a Ákos PIRK, v kadetkách Barbara BODA a Rebeka Cséfalvayová a v junioroch Zoltán Sármány.

ServiceImg
  • Majstrovstvá Európy kadetov /23.02.2020/
    Až 102 kadetov z tridsiatich krajín Európy sa postavilo na štart. Slovensko zastupovalo čisto Šamorínske kvarteto, z ktorých až traja pretekári sa mohli v tejto sezóne tešiť finálovému umiestneniu na Európskych pohároch kadetov. Dve finálové umiestnenia (7. miesto z Halle a 8. miesto z Varšavi) a 9. miesto z Manchestru si počas sezóny pripísal Arpád Fazekas, 5. miesto z Manchestru Bendegúz György a 7. miesto z Thesalloník Leopold Kuchta. Len Ákos Pirk ešte čaká na prenikavejší výsledok. Takže naši pretekári vstupovali do úvodného kola Majstrovstiev so značnými ambíciami. Bendegúz György začal zle. Hneď v úvodnom zápase ho veľmi rýchlo a hladko zdolal mladý Anglický talent COOK pomerom 5:0, Bendegúza však hladká prehra od mladšieho súpera neznechutila a už v ďalšom zápase, po koncentrovanom výkone a peknom šerme hladko zdolal tretieho pretekára z Európskeho pohára kadetov, víťaza z Manchestra a finalistu z Budapesti - francúza Chagnona 5:0, vo víťaznom ťažení ho nevedeli zastaviť ani ďalší súperi z úvodného kola. Postupne, pomerne hladko zdolal Holanďana Djikstru 5:3, Rumuna Soea a Čecha Ciganeka zhodne 5:2 a Moldavca Ghermana 5:1. Po úvodnom kole bol do neúplnej 128 člennej eliminácie nasadený ako číslo 16. V zápase o postup do najlepšej 32-ky porazil Nemca Bauknechta hladko 15:12. V zápase o postup medzi elitnú 16-ku prehral po veľkom boji s Dánom Karlsenom 9:15 (škoda tohto zápasu, súper bol viac ako poraziteľný). Bendegúz dosiahol najlepšie umiestnenie Slovenského pretekára - 20. miesto.
    Len o tri planše ďalej šermoval Arpád Fazekas. Jeho vstup do súťaže bol spanilý. Za okamih si poradil z Talianom!!! Giardinellim 5:2, v ďalšom zápase však za taký istý okamih, po veľmi netaktickom zbŕklom šerme hladko podľahol Francúzovi Lardimu 5:1 a podobne netakticky zašermoval aj so Švédom Von Postom, s ktorým mal pred pár dňami možnosť šermovať na sústredení v Padove. Z tréningových zápasov sa viac poučil Švéd, ktorý nakoniec bez problémov zvíťazil 5:1. Na ostatných však platila Arpádova zbrklá taktika. Žiaľ dve prehry z úvodného kola sa podpísali pod nie veľmi priaznivé nasadenie do eliminácie. V boji o postup medzi najlepších 32 pretekárov sa ako tridsiatysiedmy stretol so skúseným Izraelcom Finsterbushom, ktorý v minulej sezóne na Majstrovstvách sveta kadetov z ďalších bojov vyprevadil nášho Leopolda Kuchtu. Finsterbush začal vo veľkom štýle v polovici prvej tretiny už viedol 5:1, do konca tretiny sa však Arpádovi podarilo vyrovnať nielen Izraelčanovu technickú prevahu, ale výbornými útokmi pod ruku sa doťahoval zásah po zásahu, na konci tretiny bol stav vyrovnaný 8:8. Žiaľ po minútovej prestávke Arpád akoby zabudol na taktiku z konca prvej tretiny, začal zbrklo, zmenil miesto zásahu čo Izraelčan v momente využil a potom si už len zvyšoval svoje vedenie. O konečných 15:10 pre Finsterbusa sa žiaľ značne pričinil Arpád zmenou úspešnej taktiky a zbrklími nepripravenými útokmi. V konečnom hodnotení bol Arpád klasifikovaný na 44. mieste.
    Veľmi dobre však oproti výsledkom z celej sezóny zašermoval Ákos Pirk, ktorý v úvodnom kole dosiahol 3 víťazstvá a tri prehry z ktorých určite zamrzí prehra z o rok starším domácim talentom Leskovacom nad ktorým Ákos dobrím šermom viedol už 4:3, v závere však zaváhal, chýbal mu dôraz, čo skúsený Chorvát v momente využil a zvrátil výsledok vo svoj prospech 5:4. Víťazstvo nad technickým Bielorusom Nikalayukom 5:4 a švédom Mogensenom 5:0 však potešili. Ákos ako 57. nasadený musel bojovať o postup medzi najlepších 64 pretekárov. Los mu znova priradil Švéda Mogensena (nasadeného číslo 72), ktorý sa zápasu s Ákošom určite netešil. Ákos potvrdil výsledok z prvého kola a Švéda hladko zdolal 15:9. V zápase o postup medzi najlepších 32 pretekárov sa stretol z 8 nasadeným Maďarom Bagdányom, ktorého veľmi dobre pozná. O rok mladší Maďar šermoval na MEK vo výbornej forme. Ákos začal veľmi zle v polovici prvej tretiny, keď som sa k nemu dostal prehrával 9:1, po zmene taktiky, ktorú som sa mu snažil nariadiť, vyrovnal prevahu súpera a nakoniec prehral prijateľným rozdielom 15:8. Teda súper dal od stavu 9:1 len 6 zásahov kým Ákos 7 zásahov. Škoda úvodu zápasu, keby bol Ákos ochotný viac pracovať na nohách a namiesto snahy využiť každú možnosť sa viac hral, šermoval na dobrý pocit, mohlo byť všetko inak. Ákosove konečné 59. miesto na jeho prvých Majstrovstvách Európy však určite nie je sklamaním.
    Najhoršie zašermoval Leopold Kuchta, ktorý sa v Poreči kvalifikoval už na svoje tretie Majstrovstvá Európy. Začal katastrofálne, úvodná prehra s Českým reprezentantom Kozákom 5:3 poznamenala ostatné zápasy a Leo nakoniec do eliminácie postupoval len s dvoma víťazstvami zo skupiny, ktorá bola viac ako výhodná. O postup medzi najlepších 64 pretekárov Leo ešte dokázal po veľkom boji najtesnejším rozdielom zvíťaziť nad nie veľmi silným Turkom Sahinom 15:14, ale ďalší súper v zápase o postup medzi najlepších tridsaťdva pretekárov, druhý nasadený Rus Osipov už bol nad jeho sily. Zápas začal veľmi dobre. Leo počas prvej tretiny dokázal udržiavať vyrovnané skóre a tretina skončila 8:8, potom však po dvoch nevynútených chybách sa súper upokojil a do konca zápasu nepustil aktivitu zo svojich rúk. Osipovovi sa darilo postupne náskok zvyšovať a nakoniec zaslúžene zvíťazil pomerom 15:12. Konečné 63.miesto určite nie je umiestnením o ktorom Leo počas sezóny sníval. Opraviť svoju reputáciu bude mať možnosť už čoskoro na aprílových Majstrovstvách sveta kadetov v Salt Lake City.
ServiceImg
  • V pondelok boli na rade kadetky /24.02.2020/
    V kadetkách sme mali v ohni dve želiezka. Veľmi skúsenú Barbaru Boda, ktorá štartovala už na svojich tretích Majstrovstvách Európy kadetiek a Rebeku Cséfalvayovú, ktorá sa na Majstrovstvá Európy kadetiek kvalifikovala po prvý krát.
    Nakoniec bolo všetko inak, ako tomu napovedala papierová forma. Rebeka síce štartovala na Majstrovstvách prvý krát, ale do každého zápasu prvého kola išla s plným nasadením bez strachu a v šesťčlennej skupine dokázala vyhrať dve zápasy, čo jej zaručili hladký postup do priamej eliminácie. Škoda zápasu s Chorvátkou Sakač, na ktorú Rebeka určite mala, žiaľ v tomto zápase zvolila zlú taktiku a najkoniec ju prehrala pomerom 5:3. V priamej eliminácii musela zabojovať o postup medzi najlepších 64 pretekárok. Ako 59. nasadená bojovala s Finkou Heiskari, ktorá postupovala ako 70. nasadená. Rebeka začala veľmi dobre. V úvode zápasu viedla, v strede zápasu Rebeka urobila zopár taktických chýb, súperka jej náskok eliminovala a prebrala vedenie, ktoré na konci zápasu Rebeka znovu strhla na svoju stranu a viedla 14:13. Žiaľ posledné dve zásahy patrili súperke, ktorá sa nakoniec mohla radovať z víťazstva. 66. miesto Rebeky spomedzi 94 pretekárok je však prijateľným výsledkom pre našu mladú šermiarku.
    Žiaľ toto si Barbara povedať nemôže. Ani na svojich tretích Majstrovstvách Európy kadetiek nedokázala postúpiť z úvodného vyraďovacieho kola. Síce nechýbalo veľa, víťazstvo nad Turkiňou Alioglu by jej postup zaručilo, ale nakoniec tento v úvode sľubný zápas sa v závere už nevyvýjal podla Barbariných predstáv. Turkiňa zvýšila agresivitu a nakoniec zvrátila stav a vyhrala 5:3. Takto Barbare ostalo len jedno víťazstvo, ktoré na postup nestačilo. :-(
ServiceImg
  • V družstvách kadetov uspokojivo no nie výborne /25.02.2020/
    O titul Majstra Európy vo fleurete kadetov družstiev v Poreči bojovalo 21 družstiev vrátane toho nášho. Ešte pred hodnotením účinkovania musím poznamenať, že mi sme boli jediný, ktorý síce bojovali ako družstvo Slovenska ale prakticky celé družstvo bolo znášho klubu. Za ostatné krajiny bojovali družstvá zložené z pretekárov minimálne dvoch klubov, takže kľudne môžeme povedať že Šamorín kontra 20 krajín Európy. O postup medzi najlepších 16 družstiev sme bojovať nemuseli. V zápase, ktorý rozhodol či budeme bojovať o 1 až 8. miesto alebo o 9 až 16. miesto sme bojovali z veľmi silným družstvom Poľska, ktoré nakoniec z Majstrovstiev Európy bralo bronzové medajle. V tomto zápase len Arpád Fazekas dokázal na konci vyjsť s pozitívnym skóre +2, Bendegúz György zašermoval -6, Leo Kuchta -8, do posledného zápasu ho vymenil Ákos Pirk, ktorý zašermoval -3. Nakoniec sme prehrali 45:29.
    Ani ďalší zápas sa nevyvíjal podľa našich predstáv. Zápas s družstvom Grécka rozhodoval o tom, či v ďalších zápasoch budeme bojovať o 9. až 12.miesto, alebo o 13. až 16.miesto. Úvodná tretina patrila vďaka Kuchtovi a Györgyovi nám, viedli sme 15:11. V úvode druhej tretiny prehral Leo svoj zápas 7:5, Fazekas následne tesne vyhral 5:4 a prišiel osudný šiesty zápas György - Tetripis, ktorý vyhral Grék vysoko 8:2, tým dostal svoje družstvo do vedenia 30:27, čo Gréci už z rúk nepustili. Posledný zápas stretnutia síce Fazekas dokázal vyhrať 7:5, ale týmto víťazstvom už len kozmeticky upravil konečný stav na prijateľných 45:39 pre súpera. Tu treba podotknúť, že Gréci následne porazili aj Turkov a aj Holanďanov a skončili na 9. mieste.
    Po porážke od Grékov nás čakalo družstvo Rumunska, ktoré počas sezóny na Európskych pohároch dosahovalo lepšie výsledky ako naše družstvo. Na Majstrovstvách Európy však bolo všetko inak. Družstvo pod víťaznou taktovkou Lea Kuchtu viedlo od úvodného zápasu a nakoniec hladko zvíťazilo pomerom 45:35. (Skóre našich pretekárov: Kuchta +8, Fazekas +3, György -1)
    V poslednom zápase na Majstrovstvách nás čakalo družstvo Izraela vedeného tým Finsterbushom, ktorý sa po víťazstve nad Fazekasom prešermoval až do najlepšej 16, kde o osem členné finále prehral vo veľmi smolnom zápase s Poliakom 15:14, pričom už viedol 14:09. Vo veľmi vyrovnanom zápase sme po prvej tretine viedli o jediný zásah 15:14, druhú tretinu sme vyhrali navlas rovnakým skóre, takže sme po nej viedli 30:28, v zápase, v ktorom sa vedenie prelievalo z jednej strany na druhú počas každého zápasu sme pred posledným zápasom na ktorý nastupovali Fazeka a Finsterbush vedenie ešte zvýšili o zásah a viedli sme 40:37. Árpi poučený zo zápasu v jednotlivcoch nakoniec veľmi hladko zvíťazil pomerom 5:2 a upravil konečný stav na 45:39 pre naše družstvo. Dosiahnuté 13. miesto spomedzi 21 družstiev nie je zlým výsledkom, ale trošku trpkastá chUť v ústach ostáva, nakoľko toto družstvo malo aj na lepší výsledok, čo sa pokúsi dokázať o rok, keďže, Fazekas, György a Pirk ostávajú v tejto vekovej kategórii ešte rok.
ServiceImg
  • Vo fleurete juniorov jedine Zoltán Sármány /28.02.2020/
    Vo fleurete juniorov sa štartové pole značne scvrklo, kvôli neočakávane rýchlemu rozšíreniu coronavírusu covid 19 v susednom Taliansku, kompletné Francúzske družstvo a pár jednotlivcov z ďalších krajín odrieklo účasť na poslednú chvílu, takže nakoniec sa k štartu postavilo 72 pretekárov. Tento počet bol najnižší za posledné roky, pričom Francúzsky fleuretisti predstavovali v tejto sezóny absolútny vrchol svetového rebríčka. Takže sa pre mnohých črtala možnosť dosiahnutia prenikavejšieho úspechu. Źiaľ Zoltán ponúknutú šancu nevedel využiť. Zo stredne ťažkej skupiny dokázal postúpiť až na poslednú chvílu, keď v predposlednom zápase uvodného kola dokázal poraziť Čecha Mareka Totušeka 5:3 a postup si zaistil povinným víťazstvom nad Chorvátom Nikolicom 5:2. Žiaľ dve víťazstvá stačili len na postup do neúplnej 64 člennej eliminácie, kde mu však los priradil silnejšieho Maďara Gergelya Tótha, (17. nasadeného). Úvod zápasu vďaka trpezlivosti a dobre zvolenej taktike patril Zoltánovi viedol nad svojim súperom už 6:1, tu však ako často predtým Zoli máličko zmenil taktiku a prišla studená sprcha v podobe ôsmich zásahov súpera za sebou a zo sľubného výsledku sa v priebeho okamžiku stalo vedenie súpera 9:6. Tu sa Zoli znovu pokúsil vrátiť k úspešnej taktike, ale sa mu to už nedarilo tak často ako v úvode zápasu a síce vyrovnal nadvládu Maďara, ale zvrátiť stav už nedokázal a nakoniec prehral pomerom 15:11. 49. miesto Zoltána Sármánya na svojich prvých Majstrovstvách Európy spomedzi 72 pretekárov nie je vyslovene zlým umiestnením, ale nie je ani dobrým. Dúfam, že na Majstrovstvách sveta juniorov 6. apríla v Salt Lake City zabojuje a dosiahne lepší výsledok.

Verím, že naši mladý šermiari dokážu svoje kvality aj na Majstrovstvách sveta kadetov a juniorov v apríli 2020!