Jún 2017 - "Najúspešnejším pretekárom Majstrovstiev Slovenska je náš Leopold KUCHTA ."

Hlavnými súťažami tohto mesiaca pre našich pretekárov a pretekárky boli Majstrovstvá Slovenskej republiky všetkých vekových kategórií.

ServiceImg
 • 1. jún - Prvý deň Majstrovstiev Slovenska bol pre našich pretekárov a pretekárky úspešný, získali sme všetky prvenstvá.
  Majstrovstvá zahájili starší žiaci. Za neúčasti Zoltána SÁRMÁNYA, ktorý bol v tomto čase na študijnom pobyte v Anglicku sa vedúcej úlohy chopil Leopold KUCHTA. Škoda, že sa Majstrovstiev Slovenska zúčastnil rekodne malý počet šermiarov (6 pretekárov z 2 klubov). Prakticky už pred súťažou bolo jasné, že o medajlách sa rozhodne medzi našimi pretekármi. Nakoniec súťaž dopadla podľa papierovej formy. Zvíťazil Leopold KUCHTA, ktorý bol aj favoritom turnaja. Vo finále mu neočakávane silne vzdoroval Dominik BIELČÍK, ktorý sa až do konca mohol postarať o prekvapenie, ale v závere podobne ako na jednom posledných turnajoch v Brne nezvládol zápas takticky a nakoniec prehral 13:15. Na treťom mieste skončili Arpád FAZEKAS a Bendegúz GYÖRGY, na piatom mieste Ákos PIRK, ktorý boli o triedu lepší ako jediný pretekár STU Bratislava.
  U dievčat podobne ako u chlapcov nastúpilo do súťaže šesť pretekárok z tým rozdielom, že všetky boli z nášho klubu. Dievčatá sa veľmi dobre poznajú, nakoniec si titul Majsterky Slovenska zaslúžene vybojovala Eszter GYöRGY, ktorá vo finále porazila takticky slabšie šermujúcu Boglárku BUDAY. Na treťom mieste skončili Rebeka CSÉFALVAYOVÁ a Nikolett KEMÉNY, piate miesto si vybojovala Lili MÁRTON a šiesta skončila Abigél KISS.
  V súťaži družstiev naše družstvo v zložení Leopold KUCHTA, Dominik BIELČÍK a Bendegúz GYöRGY hladko porazilo kombinované družstvo (Šamorína a STU Bratislava) v zložení Ákos PIRK, Árpád FAZEKAS a Timotej BENDEL a získalo v poradí tretiu zlatú medajlu. V starších žiačkach naše prvé družstvo zložené z pretekárok: Eszter GYÖRGY, Boglárka BUDAY a Rebeka CSÉFAlVAY hladko zvíťazilo nad druhým družstvom (Nikolett, KEMÉNY, Lili MÁRTON a Abigél KISS) a skompletizovalo medajlovú žatvu v kategórii starších žiakov a žiačok.
ServiceImg
 • V piatok 2. júna boli na rade Majstrovstvá až v dvoch vekových kategóriách (mladší žiaci/ky a kadeti/ky). V boch sme nastupovali s veľkými šancami na zik zlatej madejle.
  Prvý začali mladší žiaci. Potešitelné bolo, že na štart sa postavilo 17 pretekárov z troch klubov. Do fleuretových súťaží sa zapojil aj klub Akadémia šermu, ktorý sa rozhodol začať pripravovať mladých šermiarov a šermiarky okrem kordu aj vo fleurete. Absolútnymi favoritmi sa javili naša trojica, ktorá dosahuje veľmi dobré výsledky aj na medzinárodných turnajoch v širokom okolí. Chlapci šermovali prakticky bez chyby a nakoniec sa do semifinále prebojovali úplne hladko. Okrem nich sa do semifinále prebojoval aj Áron KENDERESSY z klubu STU Bratislava, ktorý sa v zápase o postup do finále stretol s najlepšie nasadeným Ákosom PIRKOM. O obrovskej prevahe našich pretekárov svedčí výsledok tohto zápasu 12:1 pre Ákosa. Na druhom ramene zviedli obrovský taktický boj Bendegúz a Arpád. Nakoniec rozdielom jediného zásahu a to na čas do finále postupoval Bendegúz GYÖRGY, ktorý zvíťazil nad Arpádom 3:2! Vo finále patril úvod zápasu Bendegúzovi, ktorý odskočil Ákosovi na 4:1, tu Ákos takticky zmenil, otvoril hru, bol aktívnejší, vsadil viac na rýchle jednoduché útočné akcie a dotiahol sa až na úroveň jediného zásahu v prospech Bendegúza 6:5, tu sa však prejavila veľká slabosť nášho pekne šermujúceho pretekára, po jednej nevydarenej vlastnej akcii, kde bodol mimo súpera, Ákos podobne ako to často býva stratil rozvahu, jeden útok bez prípravy nasledoval druhý, tretí atď... a Bendegúz je natoľko skúseným pretekárom, že vedel na 100% zúžitkovať chyby súpera a nakoniec zaslúžene vyhral 11:5. Pochváliť treba aj trojicu mladých pretekárov Branislava LANČARIČA (6. miesto), Jakubka ROZMUŠA (7. miesto) a Mátého BODÓA (8. miesto), ktorím sa tiež podarilo prebojovať do osemčlenného finále.
  V mladších žiačkách sa podobne ako u chlapcov zišla celkom početná skupiny 12 pretekárok. Prim udávali naše tri skúsené šermiarky z Jelky. Najlepší deň mala Nikolett KEMÉNY, ktorá počas celej súťaže neprehrala ani jeden zápas a vo finále si poradila s pekne šermujúcou pretekárkou Akadémie šermu Bratislava Sabinou ŠTEISOVOU 9:5. Bronzové priečky patrili našim pretekárkam: Lili MÁRTON a Abigél KISS. Pekne zašermovali aj naše mladé šermiarky, ktoré ešte dva tri roky budú patriť do tejto vekovej kategórii a sú ešte len na začiatku svojej športovej kariéri. Hanna FEÉR skončila šiesta, Anna VALACSAY deviata, Rebeka FORGÁCHOVÁ desiata a Nina FORGÁCHOVÁ dvanásta.
  Súťaže družstiev boli boli v oboch kategŕiách hladkou korisťou našich prvých družstiev. Mladší žiaci v zložení Ákos PIRK, Bendegúz GYÖRGY, Árpád FAZEKAS a Branislav LANČARIČ vo finále hladko porazili družstvo STU Bratislava. A ani dievčatá sa nedali zahanbiť keď naše prvé družstvo v zložení Nikolett KEMÉNY, Lili MÁRTON a Abigél KISS vo finále podobne hladko ako chlapci porazili družstvo Akadémie šermu Bratislava, takže po dvoch disciplýnach sme neprehrali ani jedny majstrovstvá.
  Nasledovala súťaž kadetov a kadetiek. Tu sme ani v jednej neboli favoritmi. V kadetoch absolútnym favoritom bol Adam ZEMAN, ktorý bol od našich pretekárov o tri roky starší a o hlavu vyšší a u dievčat bola favoritkou tiež pretekárka STU Bratslava Veronika KRÁLIKOVÁ, ktorá na rozdiel od našich pretekárok sa už roky zúčastňuje aj svetových pohárov v kategórii juniorov, Európskych pohárov do 23 rokov a aj seniorských medzinárodných turnajov. Nakoniec v kadetoch sa zrodilo azda najväčšie prekvapenie Majstrovstiev, keď náš starší žiak Leopold KUCHTA aj v úvodnom kole a aj vo finále hladko porazil Adama ZEMANA a získal po starších žiakoch v poradí tretí Majstrovský titul. Veľmi pekne zašermoval aj Dominik BIELČÍK, ktorý v semifinále síce prehral z Adamom Zemanom, ale potrápil ho viac ako dosť. Nakoniec skončil na treťom mieste. Naše družstvo v zložení Leopold KUCHTA, Dominik BIELČÍK a od mladších žiakov importovaný Bendegúz GYöRGY sa potom postaralo o druhé prekvapenie, ktoré po súťaži jednotlivcov už nebolo ani takým veľkým prekvapením a nakoniec pomerne hladko porazilo družstvo STU Bratislava v zložení (Adam ZEMAN, Roman KRÁLIK, Timotej BENDEL).
  Vo fleurete kadetiek štartovalo 9 dievčat z dvoch tradičných fleuretových klubov: KŠ Šamorín a STU Bratislava. Po prvom kole vypadala súťaž pre nás veľmi nádejne. Na čele eliminácie zo šiestimi víťazstvami stála Jázmin UDVARDI, za ňou nasledovala Veronika KRÁLIKOVÁ a Gaia CANTUCCI, ktorá šermu v Taliansku a súťaží za klub STU Bratislava tiež so 6 víťazstvami a za nimi nasledovala so štyrmi víťazstvami trojica našich šermiarok Kitti NAGYOVÁ, Eszter GYÖRGY, Boglárka BUDAY a Vivien BARTALOVÁ. Takže elimináciu sme očakávali z veľkým optimizmom. Nakoniec však všetko skončilo inak. S postupovými pozíciami, ktoré si dievčatá vybojovali sa rozhodla nesúhlasiť Rebeka CSÉFALVAY, ktorá do eliminácie postupovala na 8. mieste a o postup do osemčlenného finále musela šermovať s pretekárkou Barbarou Mendelskou, ktorú porazila hladko 15:7. V zápase o postup do finále ju čakala najvyššie nasadená Jázmin UDVARDI, ktorá po prvom kole bola hlavnou adeptkou na zisk zlatej medajle. Rebeka sa však rozhodla nedarovať skúsenejšej a o dva roky staršej oddielovej kolegiňi ani zásah a hneď v úvode prekvapila súperku razantným dôrazným šermom, Rebeke sa podarilo vytvoriť veľký náskok 7:2, ktorý potom už nepustila z rúk a nakoniec na veľké prekvapenie zvíťazila s obrovským náskokom 15:5. Tento zápas ju nakopol a v semifinále, kde šermovala s najstaršou pretekárkou tejto vekovej kategórie, ktorá mala tiež ambície na víťazstvo, kolegiňou Kitti NAGYOVOU šermovala podobným nebojácnym spôsobom ako s Jázmin a zápas nakoniec doviedla do víťazného konca a bola prvou finalistkou. Na spodnom ramene sa do finále po víťazstve nad Boglárkou BUDAY 15:10 a v semifinále nad Veronikou KRÁLIKOVOU prebojovala Talianska Slovenka šermujúca za STU Bratislava Gaia CANTUCCI. Finále potom už bol hladkou korisťou Gaii, ktorá šermovala veľmi dôrazne a dynamicky, čo na našu Rebeku platilo a nakoniec Gaia Cantucci prerušila našu šnúru v zisku Zlatých medajlí z tohtoročných Majstrovstiev Slovenska. V družstvách však naše A i B družstvo odplatilo družstvu STU Bratislava vedenej Majsterkou Slovenska Gaiou, ktorú dopĺňala dvojica Veronika KRÁLIKOVÁ a Barbara Mendeská prehru z jednotlivkíň. Obe naše družstvá porazili papierovo silnejšie družstvo STU a nakoniec šermovali vo finále proti sebe. Zviťazilo družstvo v zložení: Kitti NAGY, Jázmin UDVARDI, Eszter GYÖRGY pre družstvom v zložení: Rebeka CSÉFALVAYOVÁ, Boglárka BUDAY, Vivien BARTALOVÁ.
ServiceImg
 • 3 Jún - V junioroch a juniorkách v jednotlivcoch naše hladké víťazstvá v družstvách bieda.
  V junioroch bol najväčším favoritom turnaja náš Henrik EGYENES PÖRSÖK, ktorý sa tejto úlohy zhostil bez problémov. Súťažou prešiel ako nôž maslom a tri hodiny po zahájení súťaže už oslavoval hladké a očakávané víťazstvo, keď vo finále v kontrolovanom zápase porazil Martina GVOTHA z klubu STU Bratislava 15:9. Bronzovú medajlu vybojoval László BARATH a na piatom mieste skončil ďaľší náš šermiar Gyula FARKAS.
  Súťaž junioriek mala navlas podobný scenár ako u juniorov. Naša pretekárka Kitti BITTEROVÁ, ktorá netrénovala pravidelne už od stredu apríla (absolvovala cca 5 tréningov) je aj takto o kategóriu lepšia ako súperky a nakoniec absolútne hladko zvíťazila, keď vo štvrťfinále porazila kadetskú Majsterku Slovenska Gaiu Cantucci 15:7, v semifinále oddielovú kolegiňu Karolínu Cséfalvayovú 15:4 a vo finále Viktóriu Králikovú z klubu STU Bratislava 15:3.
  Súťaže družstiev však žiaľ dopadli katastrofálne. Ani jeden z našich lídrov či už v junioroch či v juniorkách nie sú typmi do súťaže družstiev, ani Henrik a ani Kitti Bitterová nevedia potiahnuť, mobilizovať družstvo, byť pre ostatných inšpiráciou. Kým u juniorov sme k Henrikovi museli do družstva priradiť dvoch hobby šermiarov Gyulu FARKASA a Lászlóa BARÁTHA, pričom oproti nim v družstvo STU Bratislava stála trojica pretekárov, (Martin Gvoth, Adam Zeman, Roman Králik), ktorí sa pravidelne zúčastňujú svetových pohárov juniorov a Roman KRÁLIK európskych pohárv kadetov, prakticky v družstvách slabo šermujúci Henrik nevedel utiahnuť družstvo, ktoré sa síce snažilo ale na súpera v ten deň nemalo. U junioriek bola situácia obdobná s tým, že k Bitterovej sme zaradili Karolínu Cséfalvayovú a Kitti Nagyovú, ktoré trénujú a súťažia pravidelne Karolína u junioriek a Kitti Nagyová u kadetiek. Žiaľ Kitti Bitterová v rozhodujúcom zápase s družstvom STU Bratislava v zložení (Gaia CANTUCCI, Veronika KRÁLIKOVÁ, Viktória KRÁLIKOVÁ a Barbara Medelská) šermovala veľmi slabo, nielenže nebola ťahúňom a inšpirátorom družstva, ale aj po taktickej stránke odšermovala slabé zápasi až na posledný v ktorom už nevedela dotiahnuť veľký náskok súperiek. Nakoniec vyhralo družstvo STU Bratislava, druhé skončilo naše A družstvo a tretie naše B družstvo v zložení (Jázmin Udvardi, Rita PIRK, Vivien Bartalová).
ServiceImg
 • 4 jún - U seniorov a senioriek bez zlata, chýbalo trošku športového šťastia a možno športovej diplomacie.
  Najviac sme očakávali Majstrovstvá Slovenska v kategórii seniorov, na ktorých sa vo farbách STU mal predstaviť ďalší internacionál - Fredric SERRI, ktorý pochádza zo šermiarskej rodiny, jeho otec je trénerom renomovaného Francúzskeho klubu šermoval ešte donedávna vo farbách Francúzka. 26-ročný pretekár, ktorý má aj bronzovú medajlu z Majstrovstiev sveta 2007 kadetov sa v rodnej krajine nedokázal prepracovať do A družstva a preto sa rozhodol reprezentovať Slovensko. Zo Slovenska je kvôli menšej konkurencii oveľa lahšie sa kvalifikovať na Majstrovstvá Európy a Majstrovstvá Sveta. Tak sme so záujmom očakávali ako sa vyvinie súboj nášho 18 ročného Henrika EGYENESA a Fredrika SERRIHO, ktorý sa na Majstrovstvách Slovenska stretli po prvý krát. Po odšermovaní úvodného kola, v ktorom boli obaja pretekári zaradení do rovnakej skupiny sa zdalo, že sa potvrdzujú úvahy o jednoznačnej prevahe bývalého Francúza, ktorý nad Henrikom zviťazil 5:1. V eliminácii sa Henrik z Cedrikom stretli žiaľ už v semifinále. Odšermovali najlepší a najnapínavejší zápas celých Majstrovstiev Slovenska v oboch zbraniach. V úvode, už po takticky inak do zápasu nastupujúcom Henrikovi nevedel Cedric získať náskok. Pretekári sa až po stav 7:7 striedali vo vedení, tu prišiel už tradičný útlm nášho pretekára, ktorý po jednej nezdarenej akcii stratil súvislosti a za cca 30 sekúnd nielen že umožnil, ale priam pomohol súperovi vytvoriť značný náskok 11:7, po tom sa však Henrik ukľudnil zvýšil pozornosť a po rýchlych, dôrazných a hlavne takticky uvedených akciách dorovnal na 13:13, tu vypršal čas a po losovaní výhody hneď po zahájení predĺženia Cedric zaútočil a nachytal nášho pretekára, ktorý ešte nebol 100% koncentrovaný. Henrik prehral 13:14 a napokon skončil na 3. mieste. Za zmienku stojí, že Cedric potom vo finále deklasoval svojho oddielového kolegu Samuela Blanára rozdielom triedy 15:3.
  V kategórii senioriek bolo už od začiatku jasné, že boj o zlato sa obmädzí na dva momentálne najúspešnejšie pretekárky štartového poľa, ktoré ako jediné sa môžu popýšiť aj medzinárodnými výsledkami Michalou CELLEROOU z klubu STU Bratislava a našou o tri roky mladšou Kitti BITTEROVOU. Nakoniec sa všetko vyvynulo podľa papierovej formy a uvedené pretekárky sa stretli vo finále. V zápase plnom zvratov, v ktorom po väčšinu času dominovala naša pretekárka, ktorá šermuje čistejšie nakoniec Michala zlikvidovala dvojbodový náskok Kitti 14:12 dorovnala na 14:14 a dôraznou koncovkou nakoniec zvíťazila 15:14. Škoda Majstrovský titul sa už zdal byť u nás, Michala však ako už mnohokrát predviedla svoju nalepšiu zbraň obrovskú bojovnosť.
  Súťaže družstiev nestoja pre nás ani za zmienku. Navlas sa opakoval scenár z juniorov a junioriek. V súčasnosti nedisponujeme v tejto vekovej kategórii pretekármi a pretekárkami, ktoré by vedeli konkurovať kompaktnejším týmom STU Bratislava.
 • 4 jún - V Poznani na Európskom šermiarskom fesztivale mládeže Zolika SÁRMANY v kategórii starších žiakov na prahu štvrťfinále
  Žiaľ Európsky šermiarsky festival mládeže v Poznani, ktorého sa náš klub každoročne zúčastňuje bol v tomto roku súčasne z Majstrovstvami Slovenska, takže uvedenej súťaže sme sa nevedeli zúčastniť. Na turnaj nakoniec zo svojimi rodičmi vycestoval Zoltán SÁRMÁNY, ktorý sa v sobotu nadránom vrátil zo školského študijného pobytu v Londýne a už dopoludnia vyrážal na cestu do Poznane.
  V Poznani sa v jeho vekovej kategórii do 15 rokov (U15) postavilo na štart 55 pretekárov z 11 krajín pričom nechýbali pretekári šermiarskych veľmocí USA, RUS, FRA, POL. Zolika bol po dvoch úvodných vyraďovacích kolách nasadený do neúplnej 64 člennej eliminácie na 22. mieste. V zápase o postup do 32 člennej eliminácie mal volný los. V zápase o postup medzi najlepších 16 pretekárov porazil Latvijca Dapkunsa a v zápase o postup medzi osem finalistov prehral s Ruským pretekárom Savvom Iushkevichom, ktorý nakoniec skončil na treťom mieste. Zolika ukončil súťaž na dobrom 16. mieste.
ServiceImg
 • 10 jún - V Budapešti na turnaji V4 "Turnaj Olympijských nádejí" zakončila sezónu najlepšie Eszter GYÖRGY, ktorá skončila v silnej konkurencii na výbornom 5. mieste.
  Na poslednej súťaži sezóny, ktorá sa konala v Budapesti pre vekovú kategóriu kadetov skončili lepšie naše dievčatá. V kategórii kadetov sa súťaže zúčastnil z nášho klubu tandem pretekárov: Zoltán SÁRMÁNY a o rok mladší Dominik BIELČÍK. Po prvom vyraďovacom kole bol do neúplnej 32 člennej eliminácie lepšie nasadený Zolika SÁRMÁNY, ktorý postupoval na 12. mieste zo štyrmi víťazstvami a dvomi prehrami. Dominik postupoval ako predposledný na 26. mieste z dvomi víťazstvami a štyrmi prehrami. Žiaľ obaja naši pretekári prehrali svoj úvodný eliminačný zápas o postup do 16 člennej eliminácie. Zoltán SARMÁNY s 21. nasadeným Fülöpom BENYUSom 5:15 a Dominik BIELČÍK so 7. nasadeným Botondom GÁLom tiež 5:15. Zolika skončil na 17. mieste a Dominik na 26. mieste. Súťaž sa stala korisťou maďara Gergőa SZEMESa.
  V kategórii kadetiek štartovalo 43 pretekárok zo 4 krajín. Po prvom kole, v ktoromnaše šermiarky dosiahli nasledovné výsledky: Eszter GYÖRGY 5 víťazstiev/0 prehier, Boglárka BUDAY 4V/1P, Vivien BARTALOVÁ 4V/1P, Jázmin UDVARDI 2V/3P, Rebeka CSÉFALVAY 2V/3P sa zdalo, že postúpiť do osemčlenného finále sa môže podariť viacerím našim pretekárkam. 32 členná eliminácia začala veľmi sľubne. Postup medzi 16 najlepších bol pre Eszter, Boglárku, Jázmin a čiastočne aj Vivien bezproblémový, šermiarky po celý čas viedli a kontrolovali stav zápasu. Osudnou sa však stala pre Rebeku, ktorej súperkou v boji o postup do šestnástky bola jedna z adeptiek na celkové víťazstvo Erika NEKIFOR s ktorou nakoniec Rebeka prehrala hladko 1:15. V šestnástke sa všetko pokazilo, postup do osmičky sa nepodaril Jázmin, ktorá prehrala s Emíliou Zsoldosi nečakane hladko 7:15, podobný osud postretol aj Boglárku BUDAY, ktorá prehrala s nie veľmi silnou pretekárkou FTC Budapest Barbarou FEKETE HANGA tiež veľmi hladko 5:15. A navlas podobné skóre vyprodukovala aj Vivien BARTALOVÁ, ktorá prehrala s premožiteľkou Rebeky Erikou NEKIFOR tiež 5:15. Potešil nás však šermiarsky prejav a hladký postup našej momentálnej jednotky Eszter GYöRGY. Eszter v zápase o postup do osmičky bez problémov v kontrolovanom zápase porazila Maďarku Rózu GERGELY 15:17. Zápas o postup do semifinále však už bol nad jej sily. Prehrala s maďarskou pretekárkou za rozhodovania maďarského rozhodcu Lucou ZSOLNAI 10:15. Viťazkou turnaja sa tala Francúzka Josephine FOURNIGUET.

K dosiahnutým výsledkom gratulujeme!