Máj 2017 - "Úvodný týždeň mája patril Arpádovi FAZEKASOVI ."

Máj 2017 začal medzinárodným turnajom starších žiakov a žiačok v Brne.

ServiceImg
 • 6. máj - Prvú májovú sobotu sa naši starší žiaci a žiačky v oklieštenej zostave (Ákos PIRK a Barbara BODOVÁ boli chorí) zúčastnili už tradičného medzinárodného turnaja Sokol Cup mládeže v Brne.
  Turnaj zahájili chlapci. Náš klub reprezentovali Zoltán SÁRMÁNY, Dominik BIELČÍK, Bendegúz GYÖRGY a Arpád FAZEKAS. Chlapci šermovali veľmi presvedčivo. Po absolvovaní dvoch vyraďovacích kôl postupovali do neúplnej 64 člennej eliminácie na výhodných pozícíách: Zoltán SÁMÁNY ako nasadený číslo dva, hneď za veľkým talentom Českého šermu a účastníkom kadetských majstrovstiev Európy a sveta 2017 v Plovdive Marekom TOTUŠKOM z Klubu Sokol Bystřice nad Pernštejnem. Na treťom mieste sa do eliminácie kvalifikoval Arpád FAZEKAS, na 6. mieste Dominik BIELČÍK a na 7. mieste Bendegúz GYÖRGY. Všetci štyria prešli elimináciou ako nôž maslom a bez väčších zaváhaní postúpili až do štvrťfinále. V zápase o postup do semifinále sa však stretol Zolika s Bendegúzom a o dva roky mladšiemu oddielovému kolegovi nedal žiadnu šancu a zápas hladko vyhral 15:5, podobný scenár sa zopakoval v druhom zápase, kde o rok starší Dominik BIELČÍK porazil Arpáda FAZEKASA pomerom 15:6. V zápase o finále sa stretol Zoltán s Dominikom a do stavu 11:8 vypadalo, že sa zrodí prekvapenie, keď neviedol skúsenejší a starší šermiar Zoltán ale Dominik, ktorý však takticky nezvládol koncovku a nakoniec vyhral Zolika pomerom 15:13. Na druhom ramene sa do finále podľa papierovej formy prebojoval Marek TOTUŠEK, ktorý nakoniec využil svoju fyzckú, technickú a aj taktickú prevahu a zaslúžene zvíťazil. Pochvala však patrí aj Zoltánovi Sármányovi za zisk striebornej medajli, Dominikovi BIELČÍKOVI, ktorý nakoniec skončil na výbornom treťom mieste ako aj Arpádovi FAZEKASOVI za zisk 5. miesta a Bendegúzovi GYÖRGYOVI za 7. miesto. Postup všetkých štyroch našich pretekárov do štvrťfinále ukazuje na výbornú prácu, ktorú v klube odvádzame. O zvyšné štyri miesta sa delili 4 české kluby 1.m. Marek Totušek - Sokol Bystřice pod Pernštejnem, 3.m. MartinSLEZÁK -Sokol Brno, 6.m. Michal GRUFÍK Slezan Opava, 8.m. Lukáš Janeček Šerm Ostrava. Na turnaji štartovalo 35 pretekárov z 10 klubov.
  Podobný scenár zopakovali aj naše staršie žiačky. Reprezentovalo nás trio: Eszter GYÖRGY, Boglárka BUDAY a Rebeka CSÉFALVAYOVÁ. Po uvodných dvoch vyraďovacích kolách sa do neúplnej 32 člennej eliminácie kvalifikovali Eszter a Boglárka s navlas rovnakým skóre, keď obe neprehrali ani jeden zápas a mali skóre + 31. Nakoniec po rozlosovaní počítačom bola Eszter nasadená do eliminácie ako číslo jeden a Boglárka ako číslo dva. O rok mladšia Rebeka CSÉFALVAYOVÁ bola nasadená ako deviata. Kým Eszter a Boglárka postúpili do štvrťfinále hladko víťazstvami 15:3 a 15:2, zatiaľ Rebeka odšermovala výborný napínavý zápas s ôsmou nasadenou Viktóriou KOLAŘÍKOVOU, ktorú sa jej podarilo poraziť až v závere na čas o jediný zásah 10:9. V ďašom kole o postup do semifinále na hornom ramene Eszter porazila Rebeku 15:6 a na dolnom Boglárka Češku Dorotu VÍCHOVÚ 15:9. O finále výborne zabojovala Eszter, ktorá v dobrom zápase porazila najagresívnejšiu pretekárku turnaja Elišku MALÍČKOVÚ na čas 13:12. V druhom zápase sa stretli Boglárka BUDAY s momentálne najlepšou Českou pretekárkou Isabelou SEDLÁKOVOU. Zápas začala Boglárka vo veľkom štýle keď po dvoch minútach viedla 4:1. Tu však po jednej nevydarenej akcii stratila istotu, zmenila koncepciu a súperka postupne vyrovnala jej náskok a v závere hladko vyhrala 15:9. Podobný priebeh malo aj finále, až na to, že v tomto zápase Isabela viedla proti Eszter od začiatku a napokon zaslúžene zvíťazila. Ale musíme pochváliť aj naše dievčatá: Eszter za zisk 2. miesta, Boglárku za zisk 3.miesta a Rebeku za 8. miesto. Podobne ako v chlapcoch do štvrťfinále sa prebojovalo najviac našich pretekárok /Šamorín 3 pretekárky, Sokol Bystřice pod Pernštejnem 2. pretekárky, Sokol Brno 1. pretekárka, USK Praha 1 pretekárka a šerm Zlýn 1 pretekárka. Štartovalo 22 pretekárok z 10klubov.

  V nedeľu 7. mája boli na rade súťaže mladších žiakov a žiačok U13. Z nášho klubu sme sa zúčastnili len súťaže žiačok. Reprezentovala nás trojica pretekárok z Jelky. Nakoniec sa najviac darilo Nikolke KEMÉNY, ktorá v konkurencii 15 pretekárok z ôsmych klubov to dotiahla až na pódium. Vzápase o finále jej však už došli sily a podľahla Viktórii KOLAŘÍKOVEJ na čas 10:4. Do štvrťfinále sa prebojovala aj Abigél KISS, ktorú v boji o postup do semifinále zastavila pretekárka Slezan Opava Markéta VOLOVSKÁ 12:10. Tentokrát sa postup do semifinle nepodaril Lili MÁRTON, ktorú v 16 člennej eliminácii zastavila Kristína BURSÍKOVÁ z klubu Bohemians Praha.
ServiceImg
 • 7 máj - Arpád FAZEKAS bol nezasataviteľný na Európskom pohári do 14 rokov v Maďarskom Dunaharaszti.
  Po sobotňajšom turnaji v o dva roky staršej kategórii v Brne, Arpád Fazekas a Bendegúz GYÖRGY už o skoro ráno vycestovali spolu s Rebekou CSÉFALVAYOVOU a trénerom Jozefom Nagyom na ďaľší turnaj Európskeho pohára do 14 rokov do neďalekého Dunaharaszti v Maďarsku. Po dvoch a pol hodinách cesty sme došli do športovej haly miestnej základnej školy, ktorá hostila spomenuté podujatie. Ráno začali chlapci. Arpád aj Bendegúz šermovali veľmi presvedčivo a obaja sa bez problémov podobne ako v Brne prebojovali do štvrťfinále. Tu však Bendegúz natrafil na fyzicky zdatnejšieho o rok staršieho Maďara Dániela ZSIGMONDA, na ktorého agresívny dôrazný šerm nevedel nájsť protizbraň a v zápase o postup do semifinále mu hladko podľahol rozdielom triedy 15:4. Arpád Fazekas sa stretol s podobne silným od neho o rok starším súperom zo známej maďarskej liahne fleuretových talentov Botondom ZSOLNAYM z Klubu Törekvés Budapest, ktorého porazil 15:11. V zápase o prvé miesto odplatiľ Dánielovy ZSIGMONDOVI z klubu Hobby vívó SE vyradenie Bendegúza. Zápas sa až do skóre 9:9 vyvíjal veľmi vyrovnane, keď striedavo viedli obaja súperi, ale ani jednému sa nepodarilo vytvoriť výraznejší náskok. Veľmi dobrými protiútokmi do tempa súpera však Arpád postupne likvidoval presing súpera, ktorý v koncovke už nevedel nájsť vhodnú akciu, ktorou by vedel prekvapiť nášho pretekára. Záver zápasu patril jednoznačne Arpádovi, ktorý k cennému finále vo Wroclavy v marci tohoto roka pridal aj víťazstvo na Euróskom pohári o rok starších pretekárov.
  Dievčatá začali až o 14 hodine. Náš klub reprezentovala jediná pretekárka, ktorou bola Rebeka Cséfalvayová. Rebeka šermovala v dobrej pohode, keď sa bez väčších problémov kvalifikovala do eliminácie ako nasadená č.4. V boji o postup do štvrťfinále hladko porazila maďarskú súperku nasadenú č. 13 Dominiku BASCHÉN z Klubu UTE Budapest 15:8. V zápase o semifinále vo veľmi dobrom vyrovnanom zápase nakoniec lepšou koncovkou zdolala pretekárku GEAC Annu SZABÓ 15:13. V zápase o postup do finále prehrala s Rumunkou Teodorou SOFRAN nasadenou č.1, ktorá je vedúcou pretekárkou tejto vekovej kategórie nečakane hladko 1:15. Sofran nakoniec dotiahla turnaj do víťazného konca. Tretie miesto je však pre Rebeku veľkým zadosťučinením a hodnotným výsledkom pred celou garnitúrou maďarských pretekárok z renomovaných fleuretových klubov vychovávajúcich Majstrov Sveta a Európy (UTE Budapest, Honvéd Budapest a Törekvés Budapest).
ServiceImg
 • 20 máj - Jázmin UDVARDI na bedni na Maďarskom rebríčkovom turnaji kadetiek, ktorý bol zároveň pre našich južných susedov kvalifikačný na Majstrovstvá Európy kadetov. V kategórii do 11 rokov Hanna FEHÉR siedma.
  Neďaleký Esztergom bol dejiskom prvého kvalifikačného turnaja našich južných susedov na budúcoročné Majstrovstvá Európy a sveta pre vekové kategórie kadetov a juniorov.Turnaja kadetiek sme sa zúčastnili v oklieštenej zostave, keď kvôli chorobe a zraneniu chýbali Barbara Bodová a Boglárka Buday. Turnaja sa zúčastnilo 40 preteárok. Z našich sa krok z najlepšími darilo udržať len Jázmin Udvardiovej, ktorá po dobre odšermovanom úvodnom kole, v ktorom dosiahla 5 víťazstiev a prehrala len jeden zápas s Rékou Kovács na čas 4:2, postúpila do 32 člennej eliminácie na výbornom 5 mieste. Postup sa nepodaril Vivien Bartalovej a Rebeke Cséfalvayovej, ktorím jediné víťazstvo v skupine na postup nestačilo a skončili na 34. a 35. mieste. Z jedným víťazstvom na poslednom postupovom mieste postúpila Eszter György, ktorá sa však v zápase o postup medzi najlepších 16 stretla s prvou nasadenou Virág Kalocsai,s ktorou nakoniec prehrala 12:15. Pričom do stavu 12:12 bol zápas vyrovnaný, tu však Eszter takticky nezvládla koncovku keď 3x za sebou bodla do súperkinho útoku. Uplne inak však zašermovala Jázmin, ktorá v zápase o postup medzi elitnú 16-ku hladko porazila Kitti HEGYES 15:8 a v zápase o postup do 8 členného finále rozdielom triedy pretekárku UTE Budapest Lili NÁZER 15:5. V zápase o semifinále bola na rade výborná pretekárka Honvédu Budapest Lilla HORVÁTH, ktorej Jázmin nedala žiadnu šancu a nakoniec ju deklasovala pomerom 15:4. V zápase o postup do finále sa stretla s neskoršou víťazkou turnaja výbornou Erikou NEKIFOR z Kubu Törekvés Budapest, ktorá už bola nad sily našej pretekárky, nakoniec Jázmin prehrala 6:15. Jej umiestnenie je však veľmi dobým vstupom do budúcej sezóny, keď bude Jázmin poslednoročnou kadetkou.
  O 12 hodine boli na rade súťaže v kategórii mini žiačok do 11 rokov. My sme mali v 25-členneom štartovom poli len jednu pretekárku vnučku nášho skúseného trénera Bélu FEHÉRA Hannu FEHÉR. Z prvého kola postupovala z 3 víťazstvami a dvoma prehrami. V druhom kole navlas zopakovala výsledok z prvého kola. Po dvoch kolách bola do neúplnej 32 člennej eliminácie nasadená na 10. mieste. V zápase o postup do 16 člennej eliminácie porazila nasadenú č. 23 Szilviu Mahovszkú 10:3 a v zápase o postup do 8 členného finále pretekárku domáceho klubu Emmu Molnár 10:9. O postup do semifinále prehrala s pretekárkou Honvédu Budapest Evelin PORKOLÁB 6:10. Postup do osem člénného finále a konečné 7. miesto je však pre našu mladú začínajúcu pretekárku a jej trénera Bélu FEHÉRA veľkým zadosťučinením.
  V kategórii fleuret kadeti v súčasnosti po vystárnutí Henrika EGYNESA PÖRSÖKA nemáme pretekra podobých kvalít. O hájenie našich farieb sa snaží mladučký Zoltán SÁRMANY. V prvom kole Zolika dosiahol 4 víťazstvá a 2 prehry, čo je celkom dobrým výsldkom pre tohoto talentovaného mladého pretekára. Žiaľ zápas o postup medzi 16 najlepších nevyšiel podľa našich očakávaní. Zolika po veľkom boji, keď už prehrával aj o 5 zásahov v záverečnom finiši vyrovnal stav na 14:14 posledný zásah však patril šťastnejšiemu Mátému Madurovi z Nyíregyházi, keď Zolika netrafil svoj jasný kryt odbod. Zolika nakoniec skončil na 17. mieste.
ServiceImg
 • 21 máj - Henrik EGYENES PÖRSÖK v semifinále Maďarského kvalifikačného turnaja juniorov na Majstrovstvá sveta juniorov 2018 už viedol nad súperom 13:9, ale na víťazstvo to nestačilo. V kategórii do 11 rokov Braňko Lančarič druhý.
  Aj v nedeľu sme mali finálové ambície o ktoré sa mali postarať hlavne juniori a mini žiaci. V kategórii juniorov Henrik Egyenes nešermoval ešte v úvodnom kole v optimálnej pohode. Dosiahol 4 víťazstvá a jednu prehru, ktorú mu uštedril pretekár UTE Budapest Mateja NEDJELKOVIC. V päťdesiať člennom štartovom poli bol po úvodnom kole zaradený do neúplnej 64 člennej eliminácie na 11. mieste. Škoda umiestnenia nášho druhého pretekára Dávida DOBOSA, ktorému jediné víťazstvo nestačilo k postupu z úvodného kola a bol prvým vypadávajúcim. Nakoniec skončil na 41. mieste. Henrik do 32 člennej eliminácie postupoval vďaka dobrému nasadeniu bez boja. V zápase o postup do 16 člennej eliminácie postúpil hladkým víťazstvom nad mladým maďarom Soma HORVÁTHOM 15:3 a v zápase opostup do 8 členného finále porazil šermiara klubu Törekvés Budapest Andora Mihályiho 15:8. V zápase o postup do semifinále hladko porazil maďarského reprezentanta Mátyása MAIORA 15:6 a v zápase o finále šermoval s neskorším víťazom turnaja pretekárom klubu Törekvés Budapest Balázsom NAGYOM. Zápas mal na začiatku úplne hladký priebeh Henrik viedol rozdielom triedy 6:1, vedenie sa mu darilo udržať až do stavu 12:8 respektíve 13:9, tu však Henrik stratil dôraz, prestal riadiť zápas tým dal šancu skúsenému súperovi, ktorý ponúknutú šancu okamžite využil a za krátky čas dotiahol na 14:14. V poslednom zásahu, šermoval lepšie jednoduchý ale dôrazný maďar, Henrik tu už nešerermoval dôrazne, stratil vieru v svoju prevahu, čo ho tak ako už viackrát stálo víťazstvo. Nakoniec skončil na treťom mieste kým jeho premožiteľ vo finále porazil pretekára Honvéd Budapest Gábora BELOVICA hladšie ako Henrika 15:11.
  V kategórii mini žiakov do 11 rokov sme mali zastúpenie prostredníctvom nášho mladého tria v ktorom vedúcu úlohu hrá Branislav LANČARIČ syn nášho bývalého znamenitého šermiara Majstra ČSSR v mádežníckych ketegóriách Pavla LANČARIČA. Držať krok z Braňkom sa snažia naši o rok mladší pretekári Miklós PÉNZES a Matej KISS. V prvom kole dosiahli naši šermiari nasledovné výsledky: Braňko 3 víťazstvá a 1 prehra, Miklós 1 víťazstvo 3 prehry, Mati 0 víťazstvá a 4 prehry. Nasledovalo ďalšie kolo, v ktorom šervali nasledovne: Braňko 3 víťazstvá a 1 prehra, Miki 1 víťazstvo a 3 prehry a Mati 1 víťazstvo a 3 prehry. V 32 člennej neúplnej eliminácii najprv prehral Miklós Pénzes so 16 nasadeným Álmosom Gorkom KERESKÉNYIM 6:10, v zápätí prehral aj Matej KISS z 12 nasadeným Rubenom BÁNYIKOM 2:10. Braňko Lančarič postupoval do 16 člennej eliminácie bez boja vďaka výhodnému nasadeniu na 7. mieste. V zápase o postup do osemčlenného finále potom na čas porazil Bence Szedleczkiho z klubu Törekvés Budapest, v ďalšom zápase o postup do semifinále druhého!!! nasadenho Csongora BENEDEKA zo Zalaegerszegu 10:7 a v zápase o postup do finále Gergelya OROVECZA z klubu Honvéd Budapest 10:5. Vo finále však už bol ďalší Honvédčan László SCHMÉL, ktorý chce pokračovať v šlapajách svojej staršej sestry Viktórii SCHMÉL (Kadetská Majsterka Európy) už nad sly Braňka. László Schmél nakoniec zvíťazil 10:5. Druhé miesto Braňka je však obrovským a zatial najväčším úspechom tohto nadaného mladého šermiara, ktorého trénuje pán tréner Béla FEHÉR
  Ako posledné zasiahli do bojov naše juniorky. Žiaľ v tejto kategórii momentálne nedisponujeme pretekárkami, ktoré vedia konkurovať elitným maďarským šermiarkam, ktoré patria medzi svetovú triedu. Najlepšie z našich skončila kadetka Jázmin Udvardi, ktorá dosiahla na 21. miesto zo 48 člennho štartového poľa. Na tridsiatom treťom mieste skončila Kitti NAGYOVÁ a na tridsiatom siedmom mieste Karolína CSÉFALVAYOVÁ.
 • 27 máj - Naši najmladší prípravkári Andrej KOPRDA, Bence AMBRUS, Gábor BUKOR a Alexandra PÉDEROVÁ doplnený o Jakubka ROZMUŠA a Mateja KISSA šermovali svoj prvý domáci turnaj.
  V prvom kole mali za úlohu šermovať na 5 zásahov bez možnosti vykrytia súperových útokov čepelou. Mohli len ustúpiť spred útoku na dobrú vzdialenosť a následne zaútočiť. Tu sme testovali ako sa naši mladí prípravkári naučili základné šermiarske pohyby nôh (posun , odsun, výpad a ich kombinácie) a nie v poslednom rade ako vedia vedome pracovať so vzdialenosťou, využívať prácu so vzdialenosťou pri uskutočňovaní svojej taktiky. Najlepšie v tejto súťaži obstál Andrej KOPRDA, ktorý nielen výborne taktizoval, ale jeho práca nôh bola aj najkrajšia. Na druhom mieste skončil o rok mladší Gáborka BUKOR, ktorý profitoval hlavne zo svojej rýchlosti. Bol najrýchlejšie sa pohybujúcim šermiarom na tejto súťaži. Veľmi pekne takticky šermoval aj Bence AMBRUS, ktorý svoje akcie vypracoval veľmi takticky na dobrú vzdialenosť, chýbala však trošku rýchlosť. Pekne pracovala aj Saška PÉDEROVÁ, ktorá však na rýchlosť chlapcov ešte nemala. Po odšermovaní všetkých zápasov vzniklo nasledovné poradie: 1. miesto Andrej KOPRDA, 2. miesto Gáborka BUKOR, 3.miesto Matej KISS, 4. miesto Bence AMBRUS, 5. miesto Jakubko ROZMUŠ a 6. miesto Saška PÉDEROVÁ.
  V ďalšom kole už naši mladí šermovali tak ako na súťažiach. Klasický zápas na 4 zásahy. Tu sa už naplno prejavila skúsenosť Matiho KISSA a Jakubka ROZMUŠA, ktorí sa v tejto sezóne už zúčastňujú domácich a aj medzinárodných turnajov. Mati KISS porazil každého súpera a toto kolo zaslúžene vyhral. Na druhom mieste sa umiestnil Jakubko ROZMUŠ, ktorý prehral len s Matim. Na treťom mieste s tromi víťazstvami skončil Andrej KOPRDA, na štvrtom mieste s dvomi víťazstvami Gáborka BUKOR, na piatom mieste s jedným víťazstvom Bence AMBRUS a na šiestom mieste Saška PÉDEROVÁ.
  Po zrátaní oboch kôl nakoniec vzyšlo nasledovné poradie: 1.m. Andrej KOPRDA, 2.m. Matej KISS, 3.m. Gábor BUKOR, 4.m. Jakub ROZMUŠ, 5.m. Bence AMBRUS, 6.m. Alexandra PÉDEROVÁ.

K dosiahnutým výsledkom gratulujeme!