September 2015 - "Novú sezónu zahájili kadeti a kadetky."

Úvodným kolom Európskeho pohára kadetov a kadetiek v Budapesti začala sezóna 2015-16.

ServiceImg
 • 12. september - Jedným z najsilnejších turnajov Európskeho pohára U-17, ktoré každoročne usporadúva Maďarský šermiarsky zväz začala nová sezóna.".
  Po mesiaci a pol tvrdej prípravy, hlavne čo sa týka zlepšovania všeobecnej fyzickej kondície a špeciálnej šermiarskej techniky, ktorú členovia nášho klubu absolvovali z časti v Poľsku v čarovnom mestečku Polanica Zdroj, (kde sme sa 14 dní pripravovali spoločne s družstvami USA, Poľska, Nemecka, Ukrajiny, Ruska, Singapúru, Austrálie, Kanady, Čiech - vyše 200 šermiarov a šermiarok od vekových kategórií U-13 až po seniorov), naši starší žiaci/ky a kadeti/ky zahájili sezónu úvodným turnajom Európskeho pohára kadetov a kadetiek v Budapesti. Tento turnaj patrí medzi najlepšie obsadzované turnaje Európskeho pohára. V oboch kategóriách štartovalo okolo 200 pretekárov/rok z vyše 20 krajín sveta. Nechýbala absolútna elita, ktorú predstavujú šermiari a šermiarky USA, Ruska, Talianska.
  Ale ani mi sme sa nestratili. Náš najlepší kadet Henrik EGYENES PÖRSÖK po výborných minuloročných výsledkoch zahájil sezónu zo siedmeho miesta Európskeho pohára kadetov. Úvodné kolo odšermoval veľmi dobre. Zo skupiny postupoval z 5 víťazstvami a 1 prehrou, pričom dokázal poraziť aj výborného Taliana Lauriu 5:3. Prehru utrpel od Američana Marina. Do neúplnej 256 člennej eliminácie bol nasadený na 38. mieste. Do 128 člennej eliminácie postúpil bez boja, potom o postup medzi 64 najlepších hladko porazil silného Ruského pretekára Nikitu BOVTA 15:7 a o postup medzi 32 najlepších po veľkom boji smolne prehral z ďalším Rusom Vladislavom MYLNIKOVOM 14:15, keď po poslednom zásahu, ktorý sa podarilo dať Henrikovi sa Henrik otočil mysliac si, že vyhral, ale aparát zásah nesignalizoval a súper ho po chybe rozhodcu (rozhodca zápas kvôli nebezpečnej situácii nezastavil - otočenie sa Henrika chrbtom k súperovi) bodol do chrbta. Nakoniec 40. miesto Henrika nie je také zlé, hlavne čo sa týka predvedeného šermu, mal určite na lepšie umiestnenie.
  Do bodovanej 128 člennej eliminácie sa prebojoval aj ďalší náš pretekár Gyula FARKAS, ktorý skončil na 107. mieste. Zoltán Sármány, ktorý ešte do tejto vekovej kategórie nepatrí, tiež s tromi víťazstvami v kole postúpil do neúplnej 256 člennej eliminácie, kde však už bol súper nad jeho sily.
  V kategórii kadetiek sa z našich pretekárok najviac darilo Kitti NAGYOVEJ, ktorá skončila na peknom (berúc do ohľadu, že je od väčšiny súperiek o rok mladšia) 73. mieste. Karolina CSÉFALVAYOVÁ skončila, hneď v závese za Kitti na 85. mieste a do hodnotenia Európskeho pohára sa podarilo bodovať aj mladučkej Jázmin UDVARDY, ktorá skončila na 122. mieste. Čo je veľmi potešitelné postúpili aj naše staršie žiačky, ktoré do tejto vekovej kategórie budú patriť len o rok, respektíve Barbara Boda o dva roky. Boglárka Buday skončila na 134. mieste, Barbara Boda na 141. mieste a najväčšiu smolu mala Eszter GYÖRGY, ktorá skončila na ešte postupovom 147. mieste tak, že v skupine vyhrala jeden zápas a tri ďalšie prehrala najtesnejším rozdielom 4:5. Na turnaji štartovalo 181 pretekárok z 24 krajín sveta. V súťaži suverénne kraľovali pretekárky USA, ktoré obsadili všetky medajlové pozície.
ServiceImg
 • Kitti Bitterová zahájila novú sezónu bronzovou medajlou na turnaji senioriek v Grazi.
  Po kadetoch a kadetkách sa do súťaží novej sezóny zapojili aj naše juniorky Kitti BITTEROVÁ a Rita PIRKOVÁ. Letnú prípravu preveril turnaj senioriek, ktorý každoročne usporadúva šermiarsky klub v Grazi. 19. septembra sa na štart postavilo 29 pretekárok z 5 krajín. Renomé turnaja podvihli maďfarská reprezentatka Szilvia Jezsenszky, Talianka Erica Cipressa (medajlistka kadetských majstrovstiev sveta z roku 2012, reprezentantka čiech Andrea Bímová a samozrejme aj naše pretekárky Kitti Bitterová a Rita Pirková.
  Nakoniec sa lepšie darilo Kitti, ktorá šermovala veľmi sebaisto po celý deň. Do semifinále sa prebojovala bez väčších problémov, tu však narazila na skúsenú češku Andreu Bímovú, z ktorou zviedla viac ako vyrovnaný zápas. Nakoniec sa šťastena priklonila k Češke, ktorá vyhrala najtesnejším rozdielom 13:12. Bronzová medajla však v úvode sezóny poteší o to viac, že uvedený turnaj sa započítava aj do Slovenského pohára a tak sa Kitti hneď v úvode sezóny vyšvihla na vedúcu pozíciu pred pretekárku STU Bratislava Michalu CELLEROVÚ, ktorá skončila na 5. mieste.
  Na ša druhá pretekárka Rita Pirková postupoval po dvoch kolách do neúplnej 32 člennej priamej eliminácie na 15. mieste. O postup medzi najlepších 16 pretekárok porazila talianku Zappalorto 9:7 ale jej ďalšou súperkou v boji o postup medzi najlepších osem pretekárok bola taktiež češka Bímová, ktorá Ritu hladko zdolala pomerom 14:8.
 • Na svetových pohároch juniorov v Györi a junioriek v Timisoare žiadna sláva.
  26. septembra sa naši kadeti Henrik Egyenes Pörsök a Gyula Farkas spolu s trénerom Tamásom Horonyom zúčastnili úvodného svetového pohára juniorovv novej sezóne, ktorý sa konal v Györi. Medzi 111 pretekármi z 26 krajín sa našimmladým šermiarom nedarilo. Henrik, ktorý už má skúsenosti z podobných turnajov dosiahol v vyraďovacom úvodnom kole jediné víťazstvo, ktoré však k postupu nestačilo. Nakoniec skončil na nelichotivom 86. mieste. Gyula, ktorý sa Svetového pohára juniorov zúčastnil prvý krát skončil podobne. V uvodnom kole nedosiahol žiadne víťazstvo a tak bol zo súťaže vyradený na 110. pozícii. Prvé miesto získal domáci pretekár Dániel Dósa.
  V ten istý deň šermovali aj juniorky na Svetovom pohári junioriek v Rumunskom meste Timisoara. Podobne ako v minulej sezóne úvodný turnaj Svetového pohára im veľa slávy nepriniesol. Po ne veľmi presvedčivom výkone najlepšie skončila Kitti Bitterová, ktorá dosiahla 49. miesto z pomedzi 114 pretekárok z 21 štátov. Do hodnotenia Svetového pohára junioriek si za uvedený výkon pripísala 2 body. 88. miesto Rity Pirkovej je čiastočne sklamaním, a hoci si v postavení svetového pohára junioriek polepšiala o jeden získaný bod uvedené umiestnenie určite nebude patriť medzi jej obľúbené. Naša najmladšia pretekárka, ktorá sa ako kadetka Juniorského svetového pohára zúčastnila prvý krát síce v prvom vyraďovacom kole dosiahla jedno víťazstvo, ktoré však k postupu nestačilo. Karolína Cséfalvayová skončila na 102. mieste. Víťaznú trofej si odnáša Ruska Mária Melniková.

K dosiahnutým výsledkom gratulujeme!