Ani v novembri nechýbali finálové umiestnenia !

Naši pretekári a pretekárky aj v novembri nadviazali na výborné výsledky z predošlých mesiacov.

ServiceImg
 • Druhého a tretieho novembra sme z Welsu priviezli pohár pre najúspešnejší klub.
  Súťaže zahájili v sobotu kadeti. Turnaja sa zúčastnilo 25 pretekárov z 5 krajín. Nás reprezentovala dvojica pretekárov Dominik Soóky a Henrik Egyenes Pörsök. Obaja prechádzali celým turnajom ako nôž maslom. V semifinále sa stretli veční rivali, Henrik Egyenes Pörsök a maďarský pretekár Tamás Mendrey z klubu Szigetszentmiklós. Nakoniec sa z víťazstva a postupu do finále tešil maďarský pretekár. V druhom semifinále si Dominik Soóky hravo poradil z maďarským súperom Balázsom Klecskényom. Vo finále však bol Tamás Mendrey aj nad jeho sily. Napriek tomu druhé a tretie miesto pre Dominika a Henrika bolo pekným umiestnením ukazujúcim silu Šamorínskeho šermu.
  Vo fleurete kadetiek štartovalo len 11 pretekárok z Čiech, Nemecka, Rakúska a z nášho klubu. Tu sa ešte viac ukázala nadvláda našich pretekárok, keď všetky tri naše pretekárky ukázali súperkám, kto je na turnaji momentálne v najlepšej forme. Súťaž vyhrala hladko bez jediného zaváhania Rita PIRK, ktorá v tejto vekovej kategórii bude štartovať aj v nasledujúcej sezóne. Na druhom mieste sa umiestnila o rok mladšia Karolína Cséfalvayová, a tretie miesto vybojovala tiež naša pretekárka Kiitti Nagyová, ktorá je od Riti dokonca mladšiao dva roky, teda do tejto vekovej kategórie U-(15-17) bude patriť až o rok..
  Toto však bol len začiatok. Ani mladší žiaci (ročník U-12) sa nechceli dať zahanbiť. Na štartové pole sa postavilo 35 pretekárov z 5 krajín. Celou súťažou prešiel náš Zoltán Sármány ľahúčko, dokáza užívať si celý turnaj anakoniec celkom jednoznačne zvíťazil. Na 12. mieste sa umiestnil Patrik Nagy, Leo Kuchta obsadil dvadsiate prvé a Dominik Bielčík dvadsiate tretie miesto.
  V mladších žiačkách (ročník U-12) sme do súťaže prihlásili dve pretekárky. Nakoniec sa v stretli v zápase o postup do finále. Tentokrát zvíťazila Boglárka Buday a tak Eszter György obsadila pekné tretie miesto. Vo finále si Boglárka hravo poradila s Češkou Adelou Kocourkovou a právom si domov priniesla pohár pre víťazku turnaja.
  Na druhý deň naše dobré výsledky pokračovali. Márton Lelkes vo vekovej kategórii U-13 obsadil veľmi pekné tretie miesto, keď v zápase o finále prehral z bratislavkým pretekárok Viktorom Purgiňom.
  Navlas podobný výsledok vyšermovala aj Jázmin Udvardi vo vekovej kategórii fleuret žiačky U-13, ktorá sa tiež po vyhodnotení mohla tešiť tretiemu miestu. Na piatom mieste bola klasifikovaná Vivien Bartalová. Zvíťazila rakušanka Lilli Bruger.
ServiceImg
 • Najmladší sa činili v Kunszentmiklósi.
  Týždeň po turnaji vo Welse sa naši najmladší pretekári zúčastnili medzinárodnho turnaja v Kunszentmiklósi. Ako prví sa do súťaží zapojili naši najmladší pretekári vekovej kategórie U-10. Najlepší výsledok sa podarilo dosiahnuť Bendegúzovi Györgyovi, ktorý získal pekné tretie miesto. Dobre mu sekundovali aj Arpád Fazekas šiestym miestom a Ákos Pirk ôsmym miestom.
  V kategórii o rok starších pretekárov U-11 hájil naše farby výborne Leo Kuchta, ktorý podobne ako Bendegúz obsadil veľmi pekné tretie miesto, István Nagy, skončil na 21. mieste.
  V tej istej vekovej kategórii len u dievčat zvíťazila naša Barbara Boda, ktorá v tejto kategórii nemá súperku a prvé miesta z maďarských turnajov prináša pravidelne. Katalin Farkas skončila dvanásta a Rebeka Cséfalvayová šestnásta.
  V kategórii fleuret žiaci U-12 vybojoval pre klub bronzovú medajlu Zoltán Sármány.
  U dievčat tejto vekovej kategórie (U-12) sa nám tentokrát až tak nedarilo. Boglárka Buday obsadila len 11. miesto a Eszter György skončila tesne za ňou na 12. mieste.
ServiceImg
 • V Luxemburgu bodoval do Svetového pohára len David Végh.
  9. novembra v Luxemburgu Svetovým pohárom vo fleurete juniorov zahájili sezónu aj naši pretekári. Davidovi Pokornému sa tentokrát až tak nedarilo. Jediné víťazstvo v skupine nakoniec na postup do priamej eliminácie nestačilo a tak dosiahnuté 87. mieste spomedzi 105. pretekárov neprinieslo body ani do hodnotenia Svetového pohára juniorov a ani do nominačného rebríčka na Majstrovstvá Európy a Sveta vo fleurete juniorov. O niečo lepšie šermoval David Végh, ktorý postúpil z úvodného kola do 128 člennej eliminácie, kde zvíťazil nad svojim súperom a tým si zaistil postup do bodovanej 64 člennej eliminácie. V zápätí však zápas o postup medzi tridsaťdva najlepších pretekárov prehral a tak dosiahnuté 62. miesto mu prinieslo úvodné dva body do hodnotenia svetového pohára novej sezóny 2013/14. Súťaž bola zároveň aj nominačným turnajom na Majstrovstvá Európy a sveta pre kategóriu juniorov. Takže dva body sa do novej sezóny veľmi zídu na ceste na MEJ a MSJ 2014.
ServiceImg
 • Kadeti a kadetky bojovali na Európskom pohári v Mödlingu.
  Na v poradí druhom kvalifikačnom turnaji na Majstrovstvá Európy a sveta kadetov sa blisol Henrik Egyenes Pörsök. V tejto vekovej kategórii sa ešte len udomácňuje, veď väčšina pretekárov je od neho o dva roky staršia. Napriek tomu sa mu v Mödlingu podarilo dosiahnuť významný výsledok. Jeho 20. miesto spomedzi 181 pretekárov z 25 krajín sveta je výborným umiestnením tohto nášho mladého veľmi perspektívneho pretekára. Ziskom šiestich bodov do nominačného rebríčka Henrik urobil významný krok k nominácii na Majstrovstvá európy kadetov (U-17), ktoré sa budú konať na jar v Jeruzaleme a na Majstrovstvá sveta kadetov, ktoré budú tiež na jar v Bulharsku. Žiaľ už menej sa darilo našim ostatným kadetom, ktorých umiestnenie je skôr sklamaním. Dominik Soóky skončil na 94. mieste, Krisztián Kirner na 124. mieste a Gyula Farkas na 153. mieste.
  V nedeľu 10 novembra šermovali kadetky. V tejto vekovej kategórii naša Kitti Bitterová patrí medzi absolútnu svetovú špičku, čo dokazuje aj jej ôsme miesto v aktuálnom poradí Európskeho pohára. Kitti Zahájila súťaž veľmi dobre. Nakoniec skončila na veľmi peknom 13. mieste spomedzi 123 pretekárok, kde ju vyradila Japonka šermujúca vo výbornej forme. Veľkým prekvapením bolo účinkovanie o rok mladšej Riti Pirk, ktorá na tejto súťaži konečne šermovala nebojácne a v ťažkých zápasoch ukázala veľký kus šermiarskeho umenia. 22. miesto je výborným umiestnením tejto mladej talentovanej pretekárky. Podobne ako Henrik si pripísala do nominačného rebríčka 6 bodov čím už splnila B-limit na Majstrovstvá sveta i Európy príslušnej vekovej kategórie. Kitti už má splnený aj A-limit. Uvedené dve pretekárky sú prvé, ktoré zo Slovenska vybojovali právo účasti na spomenutých súťažiach.
ServiceImg
 • V Debrecene veľké chvíle Zoltána Sármánya a Jázmin Udvardi.
  V Debrecene sa 15 novembra konalo ďalšie kolo Maďarského pohára pomenovaného na počesť Mihálya Fülöpa Majstra sveta a veľkého maďarského šermiara. Súťaž bola výnimočná tým, že okrem tradičných krajín (HUN, SVK, ROU, CRO, SRB) sa turnaja zúčastnilo aj početné japonské družstvo. V žiakoch kategórie U-13 sa Japoncom podarilo vybojovať prvé dva miesta prostredníctvom Shomu Fujisawu a Kenshina Araiho, ale po nich sa už na podium postavil náš zoltán Sármány, ktorý nechal všetkých maďarov a aj ďalších japoncov za sebou. Náš málo skúsený Zalán Hervay obsadil 23. miesto spomedzi 42 pretekárov, čo je pre neho viac ako prijateľný výsledok.
  V kategórii mladších žiačok U-13 navlas rovnaký výsledok vybojovala Jázmin Udvardi, keď vo štvrťfinále vo veľkom boji porazila silnú Japonku Riki Saito, v semifinále však už nestačila na neskoršiu víťazku, Yuka Ueno, ktorú ale potrápila azda najviac. Štartovalo 56 pretekárok. Hlboko v poli porazených tentokrát skončili o rok mladšie pretekárky Boglárka Buday 43. miesto a Eszter György 50. miesto. Vivien Bartalová skončila na 51. mieste.
 • Svetový pohár juniorov a junioriek Memorilá Ferdinanda de Martinengo v Bratislave bez väčších úspechov našich pretekárov a pretekárok.
  Na v poradí druhom svetovom pohári vo fleurete juniorov v tejto sezóne Memoriáli Ferdinanda de Martinengo sa naše pretekárky nevyznamenali. Anikó Herberger, ktorá vekom do tejto kategórie z našich patrila ako jediná síce skončila najlepšie z našich, ale dosiahnuté 82. miesto je veľmi slabým umiestnením tejto mladej pretekárky, ktorá už v minulom roku dokázala na tomto svetovom pohári junioriek bodovať. Žiaľ slabá účasť na tréningoch žiadne lepšie umiestnenie ani neumožňuje. 95. miesto Kitti Bitterovej je tiež slabším umiestnením, na ospravedlnenie však treba dodať, že do tejto vekovej kategórie bude Kitti patriť až o rok, teda štartovala medzi o tri roky staršími pretekárkami. Pre ňu mal tento turnaj len tréningový charakter, podobne aj pre mladučkú Ritu Pirk, ktorá štartovala na svojom prvom svetovom pohári junioriek. Obsadila 129. miesto spomedzi 43 pretekárok.
  Ani výsledky našich juniorov štartujúcich v nedeľu nás nepotešili. Ako tak sa darilo len Davidovi Véghovi, ktorý 57. miestom a ziskom ďalších 2 bodov do hodnotenia svetového pohára splnil B-limit na Majstrovstvá Európy juniorov a je na najlepšej ceste splniť B-limit aj na Majstrovstvá sveta juniorov. Ostatní však skončili na nebodovaných umiestneniach. David Pokorný predviedol veľmi pekný šerm, ktorý však k postupu do bodovanej 64 člennej eliminácie nestačil, a tak je jeho 83. miesto sklamaním. Veľa sme podobne ako od Riti neočakávali ani od mladého Dominika Soókyho, ale dosiahnuté 178 miesto spomedzi 182 pretekárov je aj tak sklamaním.
ServiceImg
 • Bitterová V Tauberbishofsheime tesne pred bránami štvrťfinále, kadeti v Halle ďaleko v poli porazených.
  Koncom mesiaca (23.-24. novembra) sa v nemeckom Tauberbshofsheime konalo ďalšie kolo Európskeho pohára kadetiek. Na najlepšie obsadenej súťaži tejto sezóny (štartovalo 195 pretekárok zo 16 štátov) Spanilo zašermovala Kitti Bitterová, ktorá si v sobotu po výbornom druhom kole hravo poradila o postup medzi najlepších 64 pretekárok s Francúzkou Chloe Simon 15:9, o postup medzi najlepších 32 pretekárok potom z američankou Grace Ding 15:7 a tým si zabezpečila možnosť šermovať aj v nedeľu v tridsaťdva člennej eliminácii. Po výbornom výkone v Mődlingu v skupinách dobre zašermovala aj Rita Pirk, ktorá do 128 člennej eliminácie postupovala na prijateľnom 61. mieste. Nezvládla hneď prvý eliminačný zápas a tak dosiahnuté 75. miesto je skôr sklamaním. Michaela Derzsiová skončila na 131. mieste a Karolína Cséfalvayová na 170. mieste. Kitti Bitterová v nedeľu zahájila boje na výhodnom 11. mieste. Nezvládla žial hneď úvodný zápas s mladučkou Araya Berthier zo Singapúru a tak musela šermovať opravné zápasy. Tu postupne porazila Poľku Strachowskú 6:3, potom Ruskú pretekárku Belu Kulaevu 15:13 a Francúzsku Mariu Soriano 15:7. V poslednom zápase o postup do štvrťfinále však nečakane podľahla Nemke Sabrine Mueller, ktorá ju porazila obrovským rozdielom 6:15. 10. miesto Kitti je však aj tak veľmi hodnotným umiestnením v takto silnej súťaži. Len škoda nečakanej prehry, Kitti mala jednoznačne na viac. Po turnaji naše dievčatá doplnené Gyöngyi Hanzelovou a Michalou Cellerovou z Bratislavy ostali Tauberbishofsheime týždeň na tréningovom Campe spolu s pretekárkami Nemecka, USA, Rakúska a Egypta. Touto cesto sa chceme poďakovať Trénerom Klubu Tauberbishofsheim /Andreovi Magrovi, Swenovi Todtovi a Rozálii Gombos) za milé prijatie a za to, že umožnili tréning a prípravu nášho družstva v Tauberbishofsheime!
  V tom istom čase šermovali naši kadeti v inom nemeckom meste v Halle na podobnej súťaži. Musíme poďakovať pánovi Gyulovi Farkasovi, ktorý zaistil dopravu na turnaj, pričom okrem šoférovania sa v rámci svojich možností snažil zaistiť aj trénerské povinnosti, keďže sa nenašiel tréner, ktorý by na turnaj vycestoval. Naši mladí pretekári skončili na turnaji zle. Ako tak prijatelným výsledkom sa javí 87. miesto Henrika Egyenesa Pörsöka, ktorí mu vyniesol 3 body do hodnotenia Európskeho pohára kadetov a tým aj splnenie B-limitu a právo účasti na Majstrovstvách Európy a sveta kadetov 2014. Dominik Soóky skončil na 135. mieste, Gyula Farkas na 150. mieste a Krisztián Kirner na 196. mieste. Na turnaji štartovalo 198 pretekárov z 20 krajín.

Dúfame, že dosiahnuté výsledky sú predzvesťou ešte väčších úspechov našich mladých talentovaných pretekárov.

K pekným výsledkom gratulujeme!