Október sa vydaril!

Začiatkom októbra sa nová sezóna 2013/14 rozbehla naplno. Do súťaží sa zapojili všetky vekové kategórie.

ServiceImg
 • Štvrtého a piateho októbra sa konal prvý nominačný turnaj kadetov a kadetiek na Majstrovstvá európy a sveta, ktorým bol už tradičný Európsky pohár "Angyalföld kupa" v Budapesti.
  Ako prvý sa do súťaží zapojili kadeti. Náš klub reprezentovala pätica mladých pretekárov: Dominik Soóky, Henrik Egyenes Pörsök, Krisztián Kirner, Gyula Farkas a Laci Baráth. Zišiel sa rekordný počet súťažiacich. Do prvého kola sa prihlásilo 204 pretekárov z 27 krajín celého sveta. Nechýbali najväčšie esá z Ameriky, Talianska, Poľska, Fancúzska, Nemecka, Rumunska, Ukrajiny. Z našich pretekárov sa najviac darilo najskúsenejšiemu - Dominikovi Soókimu, ktorý v konečnom hodnotení dosiahol veľmi prijatelné 45. miesto. Do európskeho pohára kadetov si pripísal úvodných 6 bodov novej sezóny. Len o kolo skôr skončil Henrik Egyenes Pörsök, ktorého 81. miesto je tiež prijatelným výsledkom v kategórii kadetov, do ktorej bude Henrik patriť až o dva roky. Do Európskeho pohára si pripísal 3 body. Z prvého vyraďovacieho kola postúpil aj Krisztián Kirner, ktorý po postupe prehral hneď úvodný zápas eliminácie a skončil na 134. mieste bez bodov. Pre Gyulu Farkasa (165. miesto) a Laciho Barátha (193. miesto) bola súťaž prvým vážnejším turnajom tohto rangu.
  Vo fleurete kadetiek ktorá sa konala na druhý deň nás zastupovala len trojica pretekárok: Kitti Bitterová, Rita Pirk a Karolína Cséfalvay. Michaela Derzsiová a Kitti Nagyová pre chorobu neštartovali. Pretekárky sa v tvrdej konkurencii 169 pretekárok z 21 štátov sveta nestratili. Kitti Bitterová bola dokonca po prvom kole do priamej 128 člennej eliminácie nasadená na výbornom 2. mieste. Ani Maďarka Flóra Tóth a ani Francúzska Pauline Bongard jej nespôsobili problémy, Kitti sa hladko prebojovala medzi najlepších 32 pretekárok. Tu rozdielom triedy porazila Američanku Henderson 15:3. V ďalšom zápase sa stretla s češkou Sabinou Hendrichovou, ktorej veľmi bojovný ale málo technický štýl Kitti vôbec nesedí a v takticky síce celkom dobre, ale technicky slabo zvládnutom zápase (keď netrafila viac ako 10 svojich pekne vypracovaných akcií do ktorých češka len bodala) Kitti prehrala pomerom 11:15. V ďalšom zápase s Taliankou Pozzan po nekoncentrovanom výkone tesne prehrala pomerom 13:15 a do Európskeho pohára si za zisk 17. miesta pripísala 18 bodov, čo ju vynieslo na siedme miesto Európskeho pohára kadetiek. Dobre zašermovala Aj Rita Pirk keď po nie veľmi vydarenom prvom kole (postupovala na 87. mieste) veľmi presvedčivo porazila Nemku Juliu Braun, ktorá bola nasadená na 42 mieste pomerom 15:2. Žiaľ v nasledujúcom zápase o postup medzi najlepších 32 pretekárok po veľmi tesnom začiatku nakoniec prehrala s Maďarkou Anitou Somodi pomerom 11:4 Do Európskeho pohára si pripísala 6 bodov. Z úvodného kola postúpila aj naša najmladšia pretekárka Karolína Cséfalvay. Nasledujúci zápas však prehrala a za 119 miesto si do hodnotenia Európskeho pohára pripísala úvodné 3 body novej sezóny.
ServiceImg
 • Žiaci a žiačky úspešný v Hódmezóvásárhelyi.
  Týždeň po turnaji kadetov sa v Hódmezővásárhely konali súťaže v kategóriách žiactva pod názvom "CSOMORKÁNY KUPA". Keďže od usporiadatela sme dostali pozvanie na 9 osôb v každej vekovej kategórii, rozhodli sme sa štartovať s veľkou výpravou. 11. októbra v piatok boli na rade súťaže najmenších. Vo fleurete 12 ročných sa z našich pretekárov najviac darilo Zoltánovi Sármányovi, ktorý sa celodenným pekným šermom nakoniec prebojoval medzi najlepších 8 pretekárov. Tu ho však zastavil neskorší strieborný maďar Gergő Szemes. Zoltán v konečnom hodnotení obsadil pekné 6 miesto z 34 pretekárov Maďarska, Rumunska a Slovenska. Tesne pred bránami štvrťfinále skončil náš druhý skúsený šermiar Márton Lelkes, ktorý nakoniec získal 15. miesto. Mladý pretekári Patrik Nagy (28. miesto) a Róbert Szinghoffer (33. miesto) sa turnaja zúčastnili s cielom získavania skúseností. V kategórii mladších žiačok U-12 najlepšie obstála mladá talentovaná Jázmin Udvardi, ktorá síce šermuje len druhým rokom, ale už zbiera cenné finálové umiestnenia. V Hódmezövásárhelyi sa umiestnila presne ako Zoltán Sármány - šieste miesto v silnej konkurencii 39 pretekárok zo štyroch štátov je veľmi pekným, cenným umiestnením. Na 22. mieste sa umiestnila o rok mladšia Boglárka Buday, na 33. mieste Vivien Bartal a 38. skončila Eszter György. Medzi o dva roky staršími chlapcami U-14 sa už tradične najďalej z našich pretekárov dostáva Henrik Egyenes Pörsök, ktorému tentokrát miesto na pódiou nebolo súdené. Henrik sa musel uspokojiť zo "zemiakovou medajlou" za 5. miesto. Tesne pred bránami osemčlenného finále skončil aj ďaľší náš pretekár Gyula Farkas, ktorého 13. miesto spomedzi 44 pretekárov zo 4 štátov je tiež hodnotným umiestnením. V kategórii starších žiačok U-14 sme mali jedinú šermiarku, Karolínu Cséfalvayovú, ktorá sa nakoniec prebojovala na 9. miesto spomedzi 22 pretekárok.
ServiceImg
 • V Szigetszentmiklósi víťazí Barbara Boda .
  19. októbra sme súťažili na viacerých frontoch. Najmladší v Szigetszentmiklósi, kadetky v Šamoríne na Europskom pohári Coupe de Samária. V kategórii desaťročných chlapcov sme mali jediného zástupcu, Lea Kuchtu, ktorý naše farby obhájil veľmi dobre. Súťaže sa zúčastnil len v sprievode rodičov bez trénera, ktorí boli všetci na Coupe de Samaria v Šamoríne, napriek tomu sa pekným šermom prešermoval až do štvrťfinále, kde ho zastavil Maďarský pretekár Gergő Tolnai. Siedme miesto v konkurencii 22 súperov je však pekným umiestnením. V kategórii dievčat sme mali v ohni tri želiezka. Nakoniec podobne ako minulú sezónu Barbara Boda prešla celou súťažou bez jedinej prehry a domov si odniesla víťazný pohár. Veľmi dobre zašermovala aj Rebeka Cséfalvay, ktorá tiež postúpila do osemčlenného finále a v konečnom hodnotení jej patrila 7. pozícia. Katke Farkas sa ušlo nešťastné 13 miesto. Dúfame, že nabudúce to bude už tiež umiestnenie vo finálovej osmičke. V nedeľu v kategórii 11 ročních si o stupienok oproti predchádzajúcemu týždňu prilepšil Zoltán Sármány, ktorý nakoniec vybojoval 5. miesto. V kategórii dievčat sa tiež do finálovej osmičky prebojovala Boglárka Buday, ktorá patrí medzi najsvedomitejších pracantov nášho klubu.
ServiceImg
 • Coupe de Samaria - Kitti BITTEROVÁ v elitnej osmičke.
  Na v poradí už tretej zastávke Európskeho pohára kadetiek, ktorú organizuje už tradične náš klub pod názvom Coupe de Samária sa zišla veľmi silná a početná skupina pretekárok. Šartovalo 142 pretekárok zo 16 krajín pričom z elitnej desiatky Európskeho pohára sa turnaja zúčastnilo sedem pretekárok. Turnaj naše dievčatá začali veľmi nervózne. Aj Kitti Bitterová, ktorá štartovala s finálovými nádejami šermovala úvodné kolo zle. Len tri víťazstvá zo 6 zápasov ju stáli výhodné nasadenie po úvodnom kole. Do 128 člennej eliminácie štartovala z 57 pozície. V prvom zápase o postup medzi 64 najlepších hladko porazila Rumunku Potor 15:3, tento zápas ju ukľudnil. Ani ôsma nasadená Poľka Renata Tomczak jej nerobila problémi v zápase o postup medzi najlepších 32 šermiarok. Nasledovala Talianka Sciavone proti ktorej si už Kitti dovolila aj vyskúšať si niektoré nové akcie, ktoré sa ešte len účí. V ďaľšom zápase už však nasledovala skúsená a veľmi dobrá súperka z Grécka Ekateriny Kontochristopoulou, ktorá sa pravidelne umestňuje vo finálových pozíciách Európskeho pohára. Vo veľmi vyrovnanom zápase, kde sa vo vedení striedali obe pretekárky nakoniec najtesnejším rozdielom vyhrala Kitti pomerom 8:7. Tento zápas patril technicky medzi jej najkrajšie zápasi na turnaji. V ďaľšom zápase o priamy postup medzi nalepších 8 pretekárok ju čakala minuloročná víťazka Julia Chrzanowska. Kitti sa v úvode zápasu chytila odskočila súperke na 4:1, potom prišli chvíle súperky, ktorá už viedla 10:6, ale veľmi taktickým a hlavne disciplinovaným šermom sa v konci zápasu podarilo Kitti vyrovnať a nakoniec aj zasadiť víťazný zlatý zásah v predĺžení. Postup do finálovej osmičky na jednom za najsilnejšie obsadzovaných Európskych pohárov kadetiek vo fleurete, ktorou Coupe de Samaria nesporne je patrí medzi jej najhodnotnejšie umiestnenia. Žiaľ v ďaľšom zápase sa už Kitti nevedela dostatočne skoncentrovať a tak bola pre Poľku Juliu Walczyk docela ľahkou korisťou.
ServiceImg
 • Barbara Boda a Zoltán Sármány najlepší na prvom Slovenskom pohári novej sezóny v kategóriách mini žiakov/čok a mladších žiakov/čok.
  26. a 27. októbra sa v Šamoríne konali prvé úvodné turnaje Slovenského pohára mini žiakov a žiačok a mladších žiakov a žiačok. Podarilo sa nám zabezpečiť veľmi slné štartovné pole. O kvalitné zápasi sa okrem našich pretekárov starali pretekári a pretekárky z Ruska, Lytvy, Rakúska, Čiech a Maďarska. V kategórii mini žiačok v sobotu štartovali žial len štyri pretekárky. Okrem troch domácich, Litovčanka Juta Malniece, ktorá prešla celou súťažou ako nôž maslom a bez problémov aj zvíťazila. Na druhom mieste sa umiestnila Barbara Boda a na treťom ex equo Katalin Farkas a Rebeka Cséfalvay. U chlapcom tejto vekovej katógie bolo užvšetko iné. Do súbojov o hodnotné trofeje sa zapojilo 19 pretekárov z 5 krajín. Nakoniec turnaj vyhral Rus Zakhar Kozlov zo Sankt Petersburgu, ktorý má na konte už aj víťazstvá z Nemecka z Weinheimu a Bonu (že by sa rodila nová svetová trieda?) Najlepšie z našich mladých pretekárov obstál Leo Kuchta, ktorému ako jedinému Slovákovi sa podarilo vkliniť medzi Rusko-Lytovko-Maďarskú hegemóniu v osemčlennom finále. Leo obsadil v konečnom hodnotení pekné 5. miesto. V nedeľu v kategórii mladších žiakov sa Zoltán Sármany staral o napätie po celú dobu súťaže. Pekným oku lahodiacim šermom sa bez väčších problémov prebojoval cez Maďarských a Litovských súperov až do finále, kde však bol už Vladislav Petuhovs z Litvy nad jeho sily. Finálový zápas mal veľmi dobrú atmosféru, keď o fandenie Zotánovi sa starala početná skupina našich pretekárov a pretekárok a ich rodičov a Litovčana povzbudzovala celá "komanda litovkých detí". V kategórii mladších žiačok štartovalo 26 pretekárok z 5 krajín. Do 8 členného finále sa prebojovali Jázmin Udvardi a Vivien Bartal, ktorá v zápase o postup lepším finišom porazila po celú dobu vedúcu Boglárku Buday. Nakoniec sa Jázmin podarilo postaviť na supeň pre víťazov. Obsadila 3. miesto Vivien skončila na tiež peknom 6. mieste.
ServiceImg
 • Gyöngyi Hanzelová víťazí v Prahe. Chlapci tiež vo finále.
  Na Peterovom memoriáli konanom tiež v poskedný októbrový weekend v Prahe sa v kategórii fleuret seniorky najviac darilo našej Gyöngyi Hanzelovej. Gyöngyi vo finále porazila v Čechách žijúcu ukrajinku Natalyu Borisenko 15:9. Na finálovú debničku sa ešte postavili Češky Eliška Šabartová a Eva Havránková. Pre Gyöngyi bol tento turnaj len prípravným tréningom na nadchádzajúcu sezónu, ktorá naplno odštatruje až začiatkom januára. Aj v kategórii seniorov sme mali želiezka v ohni. Najlepšie sa s turnajom vysporiadal David Végh, ktorý v konečnom hodnotení obsadil 5. miesto. Na siedmom mieste skončil Peter Lelkes a na 8. mieste David Pokorný. Peter Hennyey obsadil 13.miesto. Turnaj vyhral Václav Kundera z klubu Sokol Brno i.

Po pekných výsledkoch dosiahnutých v októbri dúfame, že na ne naši pretekári a pretekárky dokážu nadviazať aj v novembri, a budú dosahovať výsledky o ktorých sa oplatí písať.

K pekným výsledkom gratulujeme!