Ohliadnutie sa za tohtoročnými Majstrovstvami Slovenska

Majstrovstvá Slovenskej republiky všetkých vekových kategórií na rok 2013 sú za nami. Nasleduje krátka bilancia dosiahnutých výsledkov.

ServiceImg
 • Tituli Majstrov SR vo fleurete kadetov a kadetiek vyhrávajú Kitti BITTEROVÁ a Henrik EGYENES PÖRSÖK. Naše A družstvo kadetov hladko víťazí.
  Ako prvé sa 11.mája 2013 konali Majstrovstvá Slovenska kadetov a kadetiek. V tejto vekovej kategórii sme na základe celoročných výsledkov počítali so ziskom všetkých titulov. V kategórii kadetov sa počas sezóny najlepšie darilo dvojici pretekárov Henrikovi EGYENESOVI PÖRSÖKOVI a Dominikovi SOÓKIMU. Obaja sú členmi nášho klubu a trénuje ich Krisztián FORGÁCS. Obaja pretekári prešli súťažou ako nôž maslom. Henrik najprv v zápase o semifinále vyradil Krisztiána KIRNERA 15:2, a Dominik Soóky vyradil Ondreja UNGERA 12:8 obaja porazení sú tiež členmi KŠ Šamorín. V semifinále nasledovali pretekári STU Bratislava: Adam ZEMAN dokázal zasadiť Henrikovi však len 3 zásahy (15:3) a podobným skóre skončil aj zápas Viktora PURGIŇU s Dominikom. Finále však bolo o to zaujímavejšie. Nakoniec v predĺžení zvíťazil takticky zrelejší Henrik EGYENES PÖRSÖK. V kategórii kadetiek sa jasnou favoritkou javila Kitti BITTEROVÁ (trénovala u Jozefa NAGYA). Pretekárky: Rita PIRK či Michaela DERZSIOVÁ z nášho Klubu, alebo Viktória KRÁLIKOVÁ v súčasnosti ešte predstavujú nižší level. V zápase o postup do semifinále Kitti bez problémov porazila Michaelu DERZSIOVÚ a na druhom ramene sa do finále prebojovala Viktória KRÁLIKOVÁ z klubu STU Bratislava, keď vo veľkom boji porazila takticky zle šermujúcu Ritu PIRK pomerom 11:9. Finále už bolo jednoznačnou záležitosťou Kitti BITTEROVEJ, ktorá v úvode už viedla 7:1, potom tempo zápasu vypustila a tak sa súperke podarilo kozmeticky upraviť konečný stav na pre ňu prijateľných 15:8. V turnaji družstiev v kadetoch zvíťazilo naše družstvo v zložení: Henrik Egyenes Pörsök, Dominik Soóky, Ondrej Unger, Lászlo Baráth nad družstvom STU pomerom 39:30. V kadetkách sa súťaž družstiev nekonala.
 • David VÉGH obhájil titul Majstra SR v šerme fleuretom juniorov. Kitti Bitterová druhá v juniorkách. Družstvá našou záležitosťou.
  Podobne ako u kadetov aj organizátorom Juniorských Majstrovstiev Slovenska bol náš klub. O titul sa podľa papierovej formy malo rozhodnúť medzi pretekárom nášho klubu Davidom VÉGHOM jeho osobným trénerom je Tamás HORONY a pretekárom STU Bratislava Samuelom BLANÁROM. Aj tu sa podobne ako u kadetov po celodenných bojoch potvrdila papierová forma. Nakoniec s veľkou prevahou zvíťazil David VÉGH pred Samuelom BLANÁROM. Na tretie miesto ešte dosiahol ďalší náš pretekár David POKORNÝ. Vo finálovej osmičke sme mali 5 pretekárov, okrem Végha a Pokorného aj Egyenesa, Soókyho a Ungera, čo dávalo veľmi dobré vyhliadky aj na súťaž družstiev. Ešte pred ňou sa však uskutočnila súťaž junioriek, v ktorej bola favoritkou Michala CELLEROVÁ z klubu STU Bratislava. Naša o tri roky mladšia pretekárka Kitti BITTEROVÁ s ňou dlho držala krok. Pri skóre 13:13 sme začali aj dúfať, že by sa mohlo zrodiť prekvapenie, ale tu sa ukázalo prečo je pretekárka STU najúspešnejšou pretekárkou Slovenska v mládežníckych kategóriách v posledných 5 rokoch. Pri stave 13:13 dokázala zmeniť – zagresívniť svoj šermiarsky prejav a prakticky nenechala Kitti šancu na úspešné zakončenie zápasu. V družstvách juniorov vo finálovom zápase naše družstvo v zložení David Végh, David Pokorný, Henrik Egyenes Pörsök a Dominik Soóky prakticky o triedu prevýšilo a deklasovalo družstvo STU Bratislava pomerom 45:20 a zaslúžene získalo titul. V juniorkách sa vo finále odohrával urputný boj medzi naším prvým družstvom v zložení Kitti Bitterová, Anikó Hrberger a Rita Pirk a družstvom STU vedením čerstvou Majsterkou Slovenska Michalou Cellerovou. Pred posledným zápasom naše družstvo viedlo výrazným rozdielom 9 zásahov 37:28, keď dobre zašermovala Rita (+1) a aj Kitti (+10), a slabšie Anikó (-2). V poslednom zápase sa znovu stretli finalistky z jednotlivkíň Kitti a Michala Cellerová. Zápas sa však odohrával úplne v inej réžii, Kitti vôbec nešermovala, snažila sa len udržiavať priaznivé skóre do uplynutia času. Naopak Michala šermovala veľmi motivovane, odhodlane a agresívne pričom jej hrala do karát aj nepochopiteľná pasivita súperky. V nervy drásajúcom zakončení sa nakoniec Kitti podarilo udržať náskok jediného zásahu (40:39) a tým aj vyhrať pre klub ďalší titul, zápas s Cellerovou však skončil potupným skóre 3:11 pre Cellerovú.
 • Henrik Egyenes PÖRSÖK získava druhý titul, Rita PIRK len druhá.
  Po dobrých výsledkoch v kategórii kadetov a juniorov nasledovali Majstrovstvá v kategórii starších žiakov. Súťaže organizoval klub STU Bratislava. V starších žiakoch po výsledkoch kadetov bol zisk titulu pre nás povinnosťou. Naši favoriti Henrik a Dominik mali zopakovať finálový zápas so súťaže kadetov. Nakoniec sa tak nestalo. Zaváhanie Dominika v prvom kole, keď síce najtesnejším rozdielom 4:5, ale prehral z Adamom ZEMANOM pretekárom STU Bratislava a aj z Ondrejom UNGEROM pretekárom nášho klubu, už dávalo tušiť, že dobrá forma spred dvoch týždňov je už preč. Nakoniec sa Dominik aj tak bez problémov prebojoval do semifinále, kde však tesne 13:15 znovu prehral z Adamom ZEMANOM. Dokonale však vo finále Dominka zastúpil Henrik Egyenes Pörsök, ktorý si hravo poradil s pretekárom STU Bratislava 15:7 a tým po titule vo fleurete kadetov pridal aj titul v súťaži starších žiakov. Dominik po striebre u kadetov pridal aj bronz v starších žiakoch, z ktorého sa spolu s ním moh tešiť aj Ondrej Unger. V súťaži starších žiačok bola však situácia iná. Adeptkami na titul boli: Rita Pirk tréner Jozef Nagy, ktorá s výrazným rozdielom viedla Slovenský pohár a o rok mladšia Viktória KRÁLIKOVÁ z STU Bratislava, ktorá síce na poslednom rebríčkovom turnaji spred týždňa s Ritou prehrala, ale v tomto roku sa výrazným spôsobom zlepšila a zápas uvedených pretekárok bol počas celého roku otvorený, aj vďaka často takticky slabšie zašermujúcej Rite PIRK. Nakoniec sa bez problémov obe pretekárky podľa predpokladov stretli aj vo finále. Takticky zle začala Rita, ktorá je síce technicky oveľa lepšie vybavená, ale po taktickej stránke je oveľa nedisciplinovanejšia ako jej súperka, ktorá je naopak až do poslednej chvíle veľmi disciplinovaná, znalá svojich predností i nedostatkov, málo riskujúca čo jej v tomto zápase aj prinieslo ovocie – Titul Majsterky Slovenska v kategórii starších žiačok. Rite náskok spred turnaja k víťazstvu v Slovenskom pohári stačil, ale titul Majsterky Slovenska v kategórii starších žiačok jej bude chýbať, keďže o rok už bude štartovať v kategórii kadetiek. V súťaži družstiev sa vo finále stretlo už tradične naše prvé družstvo v zložení Dominik, Henrik, Ondrej s družstvom STU Bratislava. Finále prebiehalo bez napätia zásluhou o triedu lepšieho šermu nášho družstva, ktoré nakoniec vyhralo rozdielom triedy 45:23. V súťaži družstiev starších žiačok sa zrodilo asi jediné väčšie prekvapenie zo zatial odšermovaných Majstrovstiev SR v tomto roku. Naše družstvo v zložení Rita Pirk, Karolina Cséfalvay, Kitti Nagy a Jázmin Udvardy nakoniec rozdielom jediného zásahu 37:38 prehralo s družstvom STU Bratislava zloženým z: Viktórie a Veroniky Králikovej a Reginy Bursovej. Za zmienku však stojí, že za naše družstvo bolo značne oslabené,kvôli neúčastiam na tréningoch neštartovala Patrícia TAKÁCSOVÁ, ktorej štartom by sa sila družstva výrazne zvýšila.
 • Slabé výsledky na M SR seniorov, senioriek.
  V najprestížnejších Majstrovstvách Slovenska a to v kategórii dospelých sa však naše papierové šance ukazovalili azda najslabšími. Kým u seniorov sme vedeli postaviť len 6 pretekárov oproti deviatim pretekárom STU Bratislava, v seniorkách sme postavili 4 prevažne kadetské pretekárky oproti juniorke Cellerovej z klubu STU Bratislava. V senioroch s pretekármi STU Bratislava už od začiatku vedel držať krok jedine Dávid VÉGH, ktorý bojoval o obhájenie titulu spred roka. Až po finálový zápas postupoval bez väčších problémov. Najprv o postup do štvrťfinále porazil svojho oddielového kolegu Petra LELKESA 15:4, potom v zápase o postup do semifinále s menšou nadváhou bojujúceho Paľa CELLERA z Klubu STU Bratislava 15:5, nasledoval Andrej KRÁLIK pripravujúci sa na Majstrovstvá Európy pre vekovú kategóriu U-23, ani on však nevedel nájsť protizbraň na Davidov šerm. Vo finálovom zápase ho však už čakal síce len sporadicky trénujúci pretekár STU Bratislava, ale Pretekár s veľkým P – Kadetský Majster sveta z roku 2005 Jakub JONIAK, ktorý ešte aj bez tréningu patrí medzi vysoko najlepších Slovenských šermiarov uplynulých rokov. Nakoniec svoje kvality predviedol aj vo finálovom zápase, keď bez väčších problémov Davida porazil rozdielom 9:15. Na obajobu Davida však treba dodať, že sa po celý zápas potýkal s kŕčmi v končatinách. V kategórii senioriek sa zopakovalo finále so súťaže junioriek, s tým rozdielom, že Kitti BITTEROVÁ týždeň po súťaži junioriek už nevedela zopakovať výkon, ktorý proti Cellerovej podala. V súťaži senioriek vo finále Kitti Bitterová podľahla Michale Cellerovej hladko rozdielom triedy 7:15. Tým sa naše trápenie ešte neskončilo. Naše jediné družstvo, oslabené o Davida Végha (ktorý sa šiel domov učiť na maturity) v zložení David Pokorný, Ladislav Mezey, Peter Lelkes, Dominik Soóky síce príkladne bojovalo, ale na koniec prehralo so všetkými tromi družstvami súpera a skončilo na poslednom 4 mieste. Pri tak hojnom počte pretekárov, ktoré prihlásil malý Klub STU Bratislava mi je nesmierne ľúto, že náš klub, ktorý od nepamäti školil a menežoval oveľa viac pretekárov ani na Majstrovstvá republiky, ktoré sa konali doma v Šamoríne nevedel postaviť viac pretekárov. Kde sú bratia Lelkesovi, Sóoky, Bodó, z mladších ročníkov - Valacsay, Forgách, Fehérovci, Végh, Ginzery, Botló, Domsitz, Horváth, Kontsek a mnohí ďalší, ktorí po celé roky využívali podmienky (výrazne lepšie od ostatných klubov na Slovensku i v okolitých krajinách), ktoré im klub zabezpečovall. Žiaľ len málo bývalých členov klubu cíti potrebu v týchto pre šport veľmi nepriaznivých časoch pomôcť, niečo málo klubu vrátiť.
ServiceImg
 • V maldších žiakoch všetky tituli naše zásluhou Dávida DOBOSA a Patrície TAKÁCSOVEJ, "A" družstiev žiakov i žiačok
  A 8. júna nasledovali posledné Majstrovstvá tohto roku a to v kategórii mladších žiakov. Neúčasťou Adama ZEMANA z klubu STU Bratislava, ktorý bol papierovo najsilnejším pretekárom- adeptom na titul, sa naskytnutej šance najlepšie chytil David DOBOS z náško klubu, ktorého trénuje otec László DOBOS. Súťažou prešiel bez jediného zaváhania podobne ako o dva roky mladší Zoltán SÁRMÁNY tiež z nášho klubu, ktorého trénuje Tibor DOMSITZ. Vo finále sa už ukázala fyzická prevaha Dávida, ktorý nakoniec zaslúžene zvíťazil pomerom 12:7. V súťaži mladších žiačok zaslúžene zíťazila Patrícia TAKÁCSOVÁ z nášho klubu, keď po celý deň nenašla premožiteľku. V semifinále porazila svoju najväčšiu rivalku Veroniku KRÁLIKOVÚ pomerom 3:1 a vo finále odplatila prehru z poslednej súťaže Slovenského pohára svojej oddielovej kolegyni Kitti NAGYOVEJ, ktorú deklasovala pomerom 12:0. V súťaži družstiev zvíťazili naše A družstvá u mladších žiakov v zložení David Dobos, Zoltán Sármány, Márton Lelkes, Mátyás Szinghoffer, a u mladších žiačok družstvo v zložení Patrícia Takácsová, Kitti Nagy, Jázmin Udvardi, Katalin Farkas.

Nakoniec sa nám podarilo ukoristiť súperom 12 Titulov Majstra Slovenska z 18 možných, 10 strieborných medajlí z 18 možných, a 16 bronzových medajlí z 21 možných.

K pekným výsledkom gratulujeme!