Vo Weinheime na pódiu Ákos PIRK, Henrik EGYENES PÖRSÖK a družstvá našich najstarších žiakov a žiačok.

V sobotu a v nedeľu 16. a 17. marca 2013 sa početná skupina mladých pretekárov a pretekárok Klubu šermu Šamorín zúčastnili medzinárodného turnaja žiakov ročníkov U-9 ž U-14 v nemeckom Weinheime.Vyše osemsto kilometrov dlhá cesta do Weinheimu viedla neďaleko Automobilového a technického múzea v Sinsheime. Samozrejme, že sme nemohli vynechať príležitosť prezrieť vzácne exponáty tohto ojedinelého múzea.

ServiceImg
  • Automobilové a technické múzeum v Sinsheimu otvorilo svoje brány verejnosti v roku 1981. Dnes tam nájdete mimo iného najväčšiu súkromnú zbierku historických automobilov Maybach, kompresorových Mercedesov a Bugatti v Nemecku.
    Ďalej si tam môžete pozrieť niekoľko stoviek motocyklov, lietadiel, rekordných automobilov, závodných a športových áut, lokomotív, vojenských a užitkových vozidiel, tankov, raketometov, veľkokapacitných motorov a veľa iných exponátov. V roku 1999 se múzeu podarilo získať nadzvukové dopravné lietadlo typu Tupolev TU-144. Lietadlo bolo prepravované mimoriadnym transportom po suchu a po vode z Moskvy do Sinsheimu a na jar 2001 bolo vystavené v pozícii „pri štarte“ na streche múzea. O štyri roky neskôr bola zbierka rozšírená o pôvodný Concorde spoločnosti Air France. Automobilové a technické múzeum v Sinsheimu je jediné múzeum na svete, kde si môžete vedľa seba pozrieť tieto dve dopravné nadzvukové lietadlá, ktoré boli nasadené do prevozu. Večer o 18:00 hod. po štvorhodinovej exkurzii sme sa z Technickým múzeom v Sinsheime lúčili plný nezabudnuteľných zážitkov a dojmov. Po krátkej asi trištvrte hodinovej ceste sme dorazili do Weinheimu. Naša vyše tridsať členná výprava sa ubytovala v útulnom Jugendherberge neďaleko športovej haly. Deti už z napätím očakávali turnaj.
ServiceImg
  • Ákos PIRK v kategórii najmladších žiakov /U-9/ najlepším vo Weinheime
    V sobotu ráno o 9:00 hod. začínal ročník U-12, najprv chlapci a potom dievčatá. Postupne sa do turnaja zapájali aj mladší šermiari a šermiarky ročníky U-11, U-10 a U-9. O piatej popoludní sa konala súťaž družstiev pre ročníky U-14. A v nedeľu boli na rade súťaže jednotlivcov pre ročníky U-13 a U-14., a súťaže družstiev mladších žiakov a žiačok. O veľmi vysokú športovú úroveň turnaja sa okrem našich pretekárov postaralo aj vyše 300 pretekárov zo 7 krajín (spojených štátov Amerických, Nemecka, Ruska, Rumunska, Singapuru a Izraela). A že sa naši pretekári a pretekárky medzi reprezentantmi uvedených šermiarskych veľmocí nestratili svedčia aj dosiahnuté výsledky. V kategórii najmladších po celodennom súťažení zvíťazil náš pretekár Ákos PIRK, veľmi pekné 6. miesto vybojoval aj Bendegúz György.
    Medzi absolútnu špičku sa prebojovala aj Kitti Nagy v kategórii dievčat do 13 rokov, ktorej 6. miesto je veľmi cenné, keďže sa jedná o mladú začínajúcu pretekárku.
ServiceImg
  • V kategórii najstarších pretekárov (U-14) Henrik Egyenes Pörsök druhý.
    V kategórii najstarších prvé miesto ušlo nášmu Henrikovi Egyenesovi Pörsökovi (2.miesto) len o vlások, keď z Američanom Nickom Itkinom prehral len o jediný zásah v predĺžení.
    Medzi najstaršími dievčatami sa do štvrťfinále prebojovala aj Karolína Cséfalvayová, ktorá nakoniec skončila na peknom ôsmom mieste, keď jej víťazný pochod zastavila až neskoršia víťazka Leonie Ebert z Tauberbishofsheimu. Naše družstvá sa tiež nestratili, keď v kategórii najstarších (U-14), skončili chlapci i dievčatá zhodne na 3. mieste. Chlapci utrpeli jedinú prehru z kombinovaným družstvom USA a Nemecka a dievčatá po dvoch víťazných zápasoch prehrali z družstvami Ruska a USA.

A hoci nevyhrali, za príkladnú bojovnosť a peknú techniku treba pochváliť aj ďalších našich mladých šermiarov : Tomáša Majora, Gyulu Farkasa, Lászlóa Barátha, Roberta a Gábora Szinghoffera, Árpáda Fazekasa, Lukáša Majora, Mártona Lelkesa, Jázmin Udvardi, Vivien Bartalovú, Barbaru Boda, Boglárku Buday, nesmieme zabudnúť ani na obetavých rodičov, ktorí našich mladých šermiarov a šermiarky sprevádzali. Vydarený zájazd na turnaj vo Weinheime sa mnohým z účastníkov natrvalo zaryje do pamäti.