Barbara Boda na pódiu v Szigetszentmiklósi, Ákos a Bendegúz tesne pred bránami štvrťfinále.

Cez jarné prázdniny väčšina našich mladých šermiarov a ich rodičov využila voľno a vybrala sa lyžovať do okolitých hôr. Pre tých, ktorí ostali doma sme pripravili bohatý program. Okrem tréningov sme umožnili našim začínajúcim pretekárom a pretekárkam pozrieť súboje najlepších juniorských družstiev Európy, ktoré sa konali v Budapesti a to v šabli juniorov, korde a fleurete junioriek. Pre ročníky U-10 a U-9 sme v nedeľu 10. marca umožnili štart na medzinárodnom turnaji v maďarskom meste Szigetszentmiklós.

ServiceImg
  • V kategórii 10 ročných dievčat sa na turnaji zišlo 12 pretekárok z Maďarska a zo Slovenska.
    Nás na turnaji zastupovala len mladučká Barbara BODA, ktorej prišli fandiť aj ocko a aj dedko. A že fandili dobre, dosvedčujú aj výsledky zápasov, ktoré Barbara odšermovala. V prvom kole neprehrala ani zápas. V troch zápasoch obdržala len jediný zásah, a po prvom kole figurovala ako najlepšia. V druhom kole po dvoch hladko vyhratých zápasoch prišla chvíľka nepozornosti, ktorú využila dobre pripravená pretekárka UTE Budapest Lili Názer a porazila Barbaru pomerom 1:4. Napriek tomu bola Barbara do eliminácie nasadená na výbornom druhom mieste. V zápase o štvrťfinále mala volný los, v zápase o semifinále vo veľkom boji porazila Maďarku Lucu Róza z klubu Törekvés Budapest najtesnejším rozdielom 10:9. Barbara v tomto zápase už prehrávala 4:9, napriek tomu sa jej sústredeným výkonom podarilo otočiť a aj vyhrať zápas. V zápase o finále zviedla podobne ťažký súboj s maďarkou Vandou Fruzsinou Szabó, ktorú nakoniec porazila na čas, pomerom 8:6. A vo finálovom zápase po úvodnom vedení nakoniec podľahla pretekárke klubu Törekvés Budapest Sarolte Nagy tesne 8:10.
  • V kategórii mladších žiakov ročník U-10 nás zastupovali o rok mladší pretekári - Ákos PIRK a Bendegúz GÖRGY.
    Ákos a aj Bendegúz napriek mladému veku patrili na turnaji medzi najtechnickejších pretekárov. Po dvoch úvodných kolách boli do neúplnej 32 člennej eliminácie nasadení na veľmi peknom 12. a 13. mieste. O postup medzi 16 najlepších mali voľný los. V zápase o postup do štvrtťfinále sa Bendegúz György stretol pretekárom Lászlóm Vanyóm z klubu Gödölő, z ktorým zviedol veľmi pekný boj. Po uplynutí času bol stav nerozhodný 8:8, prišlo losovanie v ktorom výhodu získal Bendegúz. Maďar odvážne zaútočil, Bendegúz útok Maďarského pretekára vykril, ale odbod bol nepresný, šiel mimo súpera, ktorý následne Bendegúza trafil a zlatým zásahom zápas vyhral. Podobne dobre bojoval aj Ákos Pirk, ktorého o rok starší súper tiež nevedel zdolať v normálnom hracom čase, skóre bolo 6:6. Po vylosovaní výhody sa Ákos pokúsil prekvapiť súpera, ale ten sa nedal a pekným odbodom si zaistil postup medzi ôsmych najlepších.

Napriek tomu Bendegúz ktorý obsadil 13. miesto a ani Ákos, ktorý obsadil 12. miesto nesklamali. Oku lahodiacim šermom medzi o rok staršími pretekármi potvrdili, že patria medzi našich najperspektívnejších madých šermiarov.

K pekným výsledkom gratulujeme!