Prvé body do hodnotenia Svetového pohára junioriek v tejto sezóne.

17. novembra 2012 sa v Bratislave konal v poradí druhý Svetový pohár v šerme fleuretom junioriek (U-20) v tejto sezóne - Memoriál Ferdinanda de MARTINENGO. Svetový pohár bol pomenovaný na počesť tohto významného človeka, ktorého pôsobenie sa viaže na Bratislavu 19 storočia, kde Ferdinand de Martinengo založil prvý požiarny zbor (1867) a prvý šermiarsky spolok v roku 1880. Uvedený svetový pohár patrí už roky medzi najlepšie obsadzované, či už v korde juniorov/junioriek, alebo vo fleurete juniorov/junioriek. Tohto roku sa vo fleurete zúčastnilo 134 pretekárok z 21 krajín sveta. Náš klub zastupovali dve pretekárky: Anikó Herberger, ktorá je juniorkou prvým rokom a ešte okrem tejto sezóny bude do tejto vekovej kategórie patriť ešte ďalšie dve sezóny, a Kitti BITTEROVÁ, ktorá je ešte aj v budúcej sezóne len kadetkou (U-17). Kitti sa po veľmi vydarenom úvode sezóny, prestáva dariť a podobne ako v Luxemburgu aj tu bola vyradená už v úvodnom kole turnaja. Anikó mala veľmi ťažkú skupinu: Talianka Palumbo patrí v súčasnosti medzi najlepšie pretekárky tejto vekovej kategórie, Melinda Hajdu z Maďarska sa len pred dvoma týždňami prebojovala až do štvrťfinále úvodného turnaja svetového pohára junioriek v Luxemburgu. Američanka Sabrina Massialas patrí medzi najlepšie kadetky (U-17) v tejto sezóne a Poľka, Francúzska a aj Nemka sú predstaviteľkami šermiarskych veľmocí, ktoré už doma musia zviesť ťažké súboje o nomináciu na svetové poháre. Už počas rozcvičenia pretekárky som cítil, že to môže byť veľmi dobré. Turnaj začala Aniko veľmi dobre.

ServiceImg
  • Len na vlások od veľkého prekvapenia.
    Hneď v úvodnom zápase ju čakala najlepšia zo skupiny Talianka Palumbo. Výborný šerm, Anikó sa konečne neponáhľa, nohy jej pracujú stopercentne, dve minúty a 43 sekúnd po prvom povele vpred Aniko vedie 4:2.
  • Ešte vždy je šanca.
    Do konca zápasu ostáva 17 sekúnd. Rozhodca prerušuje zápas. Kričím na Aniko aby pracovala na nohách, Palumbo po zahájení útočí veľmi rýchlo, Anikó namiesto odsunov volí kryt skoro na mieste, s čím sa pretekárka ako Palumbo ľahko vysporiada a dáva zásah. 4:3 a 9 sekúnd do konca. "Anikó pracuj na nohách nebodni do útoku" -kričím a ticho dodávam "prosííím!", a stáva sa čoho som sa obával Aniko obdrží zásah skoro na mieste stav je 4:4.
  • A prekvapenie sa nekoná :-(
    Do konca zápasu ostáva 6 sekúnd. Už ani jedna nechce riskovat. Nastavená minúta výhoda u Anikó, ale už sa súperka ukľudnila a hravo dáva posledný rozhodujúci zásah. Palumbo - Herberger 5:4.

Bál som sa aby ju úvodný smolne prehraný zápas neznechutil. Opak je však pravdou. Aniko bojuje ako lev. V ďalšom ťažkom zápase vyhráva nad Nemkou Valentinou MOOR tesne na čas 4:3.
Proti Sabrien MASSIALAS to nejde, hladká prehra 1:5. Aniko necíti vzdialenosť proti madšej pretekárke šermuje nervózne bez zjavnej ochoty byť trpezlivejšia.
A už je na rade Melinda HAJDU. Pretekárky sa poznajú zo spoločných sústredení, Melinda je tiež veľmi dobre pohybovo disponovaná, no dnes na Aniko nemá, dostáva veľmi pekné útoky v tempe. Nádherný zápas. je na čo sa pozerať.
A zase ťažký zápas dobre brániaca a absolútne pasívna Francúzka Manon Gentilhome víťazí pomerom 2:5, ktorý úplne presne neodráža ťažký súboj v ktorom Anikó veľmi dobre vzdorovala, žiaľ padlo mnoho neplatných zásahov vo vlastnej réžii.
Proti Poľke potrebuje zvíťaziť aby mala šancu v 128 člennej eliminácii. Myslí si to aj Anikó, ktorá pomerne hladko poráža Silwiu MIKUS pomerom 5:1.
Do neúplnej 128 člennej eliminácie je s tromi víťazstvami a tromi prehrami nasadená na 73. mieste a čaká ju 56. nasadená Nemka Charlote KRAUSE. Anikó aj do tohto zápasu nastupuje nebojácne. Dobrou prácou nôh, peknými útokmi v tempe si pomerne ľahko vybudováva značný náskok, stav je 12:8, a tu sa niečo stalo. Aniko zneistieva, už nešermuje tak agresívne, nevychádzajú tempá, za okamžik je 12:10, náskok sa scvrkáva je 13:11, nervy sú na prasknutie, už to nie je pekný šerm ale veľká drina a chcenie, "teraz tam treba to srdce, teraz tú bojovnosť", hovorím si, a Aniko akoby ma počula. Útočí z posledných síl, zásah padol, ťažké rozhodnutie pre Maďarského rozhodcu, sporný zásah akých je na turnajoch veľa, našťastie razantnosť a odhodlanie, ktorou Anikó akciu vykonala rozhodcu presvedčili (aspoň raz). Je dobojované 15:13 pre Anikó. Prvé dve body sú doma, ale môže byť aj viac, ako sa hovorí "s jedlom rastie chuť", ďaľšou súperkou je Francúzka Pauline Ranvier - Medajlistka Kadetských Majstrovstiev Európy z Atén, finalistka viacerých Svetových pohárov junioriek. "To bude ťažké" myslím si, ale Anikó s ňou zvádza rovnocenný boj, dáva zase pekné zásahy do tempa, už sa daria aj kryt odbody (super!!!), ale ku koncu zápasu sa ukazuje mnohonásobne väčšia skúsenosť Francúzky, ktorá nakoniec víťazí tesnejšie ako čakala pomerom 12:15. Dobojované, ako hovoria Američania "Good Job" - dobrá práca Anikó.

K peknému výsledku gratulujeme!